Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły "CZYM SKORUPKA ZA MŁODU..." - EDUKUJ, BAW SIĘ I MÓW PRAWIDŁOWO

"CZYM SKORUPKA ZA MŁODU..." - EDUKUJ, BAW SIĘ I MÓW PRAWIDŁOWO


Edukacja to nieodłączny element życia każdego człowieka. Dorośli pewnie pamiętają te długie godziny spędzone nad książkami, które niekoniecznie były dla nich najszczęśliwsze, najciekawsze. Jak sprawić, aby obecnie maluchy i dzieci w wieku szkolnym nie przeżywały podobnych frustracji? Co należy zrobić, aby nauka stała się przyjemnością już dla przedszkolaka i wzbudziła w nim chęć do poznawania wiedzy i rozumiały to, co czytają? Jak pomóc dzieciom, które borykają się z wadą wymowy, która utrudnia im prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym przyswajanie umiejętności? Mamy tylko jedną radę: nauka przez zabawę przy pomocy gier planszowych.

 
5 sposobów na naukę czytania ze zrozumieniem
 
Jednak, zanim opowiemy o korzyściach płynących z ich używania, najpierw dowiedzcie się, jak czytać, aby rozumieć, gdyż jest to jedna z najważniejszych umiejętności, którą powinny wyćwiczyć dzieci już na etapie szkoły podstawowej. Jak ułatwić dziecku tę czynność? Warto wtedy zacząć od najprostszych tekstów. Warto też poznać kilka wskazówek, aby czytanie stało się przyjemnością, a nie koniecznym obowiązkiem.
 
 1. Zachęcajcie dziecko, aby spróbowało czytać szybciej, gdyż wtedy zacznie myśleć z podobną prędkością, koncentrować się i może śledzić tekst za pomocą ołówka czy innego wskaźnika. 
 2. Musicie sami, Drodzy Rodzice, upewnić swojego smyka, że na pewno jest w stanie wszystko zrozumieć. Pozytywne myślenie znacząco wpłynie na poziom przyswojenia podanych informacji.  
 3. Wyłączcie w pokoju malucha wszystkie „rozpraszacze” (TV, radio, Internet). Czytanie wymaga skupienia i koncentracji.
 4. W późniejszym etapie nauki dziecko powinno postarać się nauczyć skanować fragmenty bez czytania każdego wyrazu od początku do końca.
 5. Możecie się wspólnie z dzieckiem zastanowić, czego, szuka (jakich informacji, szczegółów, problemów) w tekście i pomóc mu wypisać je na kartce w punktach, aby łatwiej skupiło się na samym wykonaniu czynności, czyli czytaniu.
5 korzyści płynących z gier edukacyjnych
 
Jednak, oprócz umiejętności czytania ze zrozumieniem, dzieci powinny też nabywać innych sprawności: mówienie, myślenie, analizowanie. Do tego można wykorzystywać różnego rodzaju gry i zabawy edukacyjne, które sprzyjają ogólnemu rozwojowi malucha. Mogą to być gry kupione np. w księgarni internetowej eduksięgarnia.pl. Warto więc powiedzieć kilka słów o ich zaletach, pamiętając, że milusiński najlepiej uczy się przez zabawę. Dobrze dobrane ułatwią zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie inteligencji. Wszystko to można usprawnić przy stosunkowo niewielkim wysiłku, gdyż nie chodzi tu o ilość, ale o jakość spędzonego czasu, a jeśli całemu procesowi będą towarzyszyć rodzice, którzy pochwalą za każdy sukces i pomogą znieść porażkę. Także wsparcie dorosłych przy trudniejszych elementach jest niezbędne, gdyż buduje więzi rodzinne.  W czym jeszcze pomogą?
 
 1. Zachęcają dziecko do ćwiczenia efektywnego, logicznego myślenia, kojarzenia faktów, doskonalenia pamięci.
 2. Jeśli wasze maluchu nie są zbyt cierpliwe i wytrwałe w dążeniu do celu, to gra z rodzicami z pewnością pomoże im zwalczyć te drobne braki.
 3. Wiele planszówek wymaga od smyka obmyślania strategii, skupienia, wyobraźni oraz analizowania zdarzeń i poleceń czy kolejnych ruchów, co doskonale rozwija ta forma zabawy.
 4. W grze edukacyjnej liczy się szybkość podejmowania decyzji, zdrowa rywalizacja, ale też integracja z rodzicami czy najbliższymi
 5. Każda wygrana dodaje pewności siebie, wzbudza pozytywne emocje u wszystkich uczestników, co dopinguje i zachęca do powtórzenia całej gry od początku, a jak wiadomo, dziecko uczy się prze ciągłe doskonalenie nabytej już umiejętności.
 
Bo mówić trzeba umieć, czyli kilka słów o terapii u logopedy
 
Mowa to najważniejszy sposób komunikacji. Dzięki niej możemy wyartykułować prośby, wyrazić wdzięczność i emocje. Jednak wiele maluchów, zwłaszcza we wczesnej fazie rozwoju (przedszkole i etap wczesnoszkolny) ma problemy z wadą wymowy, która utrwala się po 5. roku życia, więc 2-3 latka to idealny wiek na wizytę u specjalisty. Aby nieco wspomóc malucha w prawidłowym rozwoju możemy skorzystać z szerokiego asortymentu gier i zabaw rozwijających prawidłowe mówienie.
 
Skutki wadliwej wymowy
 
 • brak prawidłowego rozwoju psychoruchowego
 • osłabia proces uczenia się
 • obniża samoocenę w grupie rówieśników
 • u dorosłych wpływają na rozwój zawodowy i życie prywatne.
 
Pierwsze symptomy…
 
 • wkładanie języka między zęby
 • opóźniona mowa
 • nieprawidłowe wypowiadanie  „sz”, „ż”, „cz”, „dż” i „r”
 
Ważny jest ruch…
 
Ćwiczenia ćwiczeniami, ale nie możemy zapominać o ruchu, który jest równie ważny co mowa, gdyż usprawnia struny głosowe. Zapiszcie więc dziecko na zajęcia muzyczne, np. rytmika czy taniec. Dopiero połączenie tych dwóch czynności poprawia koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową. Im mniej ruchliwe i ciekawe świata dziecko, tym wolniej będzie przyswajało wiedzę, więc zachęcajcie dziecko do wszelkiej aktywności i nauki przy wykorzystaniu wszystkich zmysłów. Może to być sport, spacer, zwykła rozmowa albo gry planszowe czy wszelkiego rodzaju zgadywanki, memory, wyklejanki, kolorowanki, gry edukacyjne, obrazkowe i dźwiękowe. Wszystkie te propozycje z powodzeniem możecie wykorzystać do wspólnego spędzania czasu w domu, zatem zapraszamy do zabawy.
 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę