Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Blogosfera 1 WAŻNY POWÓD, DLACZEGO ZACZYNAMY MASAŻ DZIECKA OD NÓG I STÓP

1 WAŻNY POWÓD, DLACZEGO ZACZYNAMY MASAŻ DZIECKA OD NÓG I STÓP


Masaż dziecka jest piękną sztuką. Obserwując dziecko i reagując odpowiednio na jego komunikaty staje się on naszym wspólnym tańcem – niesamowitą przyjemnością dla maluszka jak i osoby masującej. Na początku nauki masażu warto znać pewne zależności, by pomóc sobie i maluszkowi pokochać masaż. Jednym ze sposobów na wspomaganie tej nauki jest wiedza na temat masażu stóp oraz nóg i tego, dlaczego warto zacząć od tej części ciała.
 
Na początku XX wieku amerykański laryngolog William Fitzgerald, studiując zapiski z Japonii, Chin oraz Egiptu opisał przebieg dziesięciu kanałów energetycznych. Kanały te przepływają przez nasze ciało od głowy do dłoni i stóp. Twierdził, że uciskanie wybranych miejsc na stopach można pozbyć się różnych bóli. Obecnie wiemy, że na dłoniach, stopach czy twarzy znajdującą się tysiące receptorów. Odpowiadają one poszczególnym organom i są połączone kanałami, o których wspomina Fitzgerald. Co robi taki receptor? Jeśli zostanie prawidłowo pobudzony, uwalnia on energię, która stymuluje chory narząd do samoleczenia. Prócz właściwości leczniczych masaż stóp relaksuje, odprężą, redukuje stres i poprawia ogólne samopoczucie. Co to ma jednak do masażu dziecka?

Stopy a masaż dziecka

Dzieci nawiązują kontakt ze środowiskiem również poprzez stopy i nogi. Jeśli przyjrzymy się maluszkowi w trakcie spotkania z nowymi osobami, zauważymy, że większość dzieci rusza nogami i stopami nawet zanim popatrzy na daną osobę i nawiąże z nią kontakt wzrokowy. Innym razem, kiedy położymy dwójkę maluszków obok siebie zaczną one kopać i ruszać nóżkami, dotykając stóp i nóg drugiego maluszka. Wygląda to jakby ze sobą rozmawiały – poprzez stopy. Można również zaobserwować kopanie nóżkami u dziecka, kiedy w oddali maluszek usłyszy mamę lub tatę albo po prostu ich zobaczy. A wkładanie paluszków stóp do buzi? To swego rodzaju naturalna stymulacja zakończeń nerwowych stopy, dzięki czemu maluszek otrzymuje doznania czuciowe potrzebne dla prawidłowego rozwoju.

Dlaczego masaż dziecka warto zacząć od masażu nóg i stóp?

Nogi i stopy są najmniej wrażliwą częścią ciała dziecka. Jeśli na samym początku zaczniemy od masażu górnych części ciała maluszka, może on być zdenerwowany. Rączki i nóżki staną się spięte i instynktownie zostaną podciągnięte przez maluszka do klatki piersiowej jako symbol obrony najważniejszych części ciała. Zaczynając od nóżek i stóp, damy dziecku szansę na zbudowanie zaufania i zaakceptowanie masażu w całości.

Wyjątek mogą stanowić dzieci, które były hospitalizowane przez dłuższy czas. Prawdopodobnie taki maluszek otrzymał kilkanaście ukłuć w piętkę w celu pobrania krwi. Wtedy stopy mogą być dość wrażliwym miejscem i prawdopodobnie mocno obolałym. W takiej sytuacji, zamiast masowania warto po prostu przytrzymać stopę maluszka w swoich dłoniach, aby pomóc mu zaakceptować dotyk w tym miejscu. Po kilku dniach możesz zaproponować uciski.

Rola dotyku w masażu dziecka

Kilka korzyści i porad:

Dla większości dzieci masaż stóp jest niesamowicie przyjemny. Często jest ulubioną częścią ciała w trakcie masowania. Masowanie nóg i stóp pomaga malcowi się zrelaksować całościowo. Indyjskie i szwedzkie uciski na nogach pomagają w przepływie krwi do stóp i z powrotem do serca. Pozostałe techniki masażu nóg tonizują i relaksują nóżki dziecka. Natomiast uciski na samej stopie, jak pisałam wcześniej, regulują przepływ energii, często ją odblokowując, usuwają kwas moczowy, czyli oczyszczają z toksyn.

Zachęcam do rozpoczęcia masażu właśnie od stóp i nóg. Masując jedną nogę, masuj ją całościowo. Nie przeskakuj na drugą. Zakończ masaż jednej nogi i stop a dopiero później zmień na drugą. Jeśli kiedykolwiek w trakcie masowania nóg czy stóp, a nawet innej części ciała, maluszek zacznie okazywać dyskomfort – weź masowaną część ciała w swoje dłonie i zapytaj maluszka: Co się dzieje? Czy masz już dość? Czy mam przejść dalej? A następnie obserwuj – jestem przekonana, że – jeśli wczujesz się w komunikację, dostrzeżesz odpowiedź twojej pociechy.

Pamiętajmy o tym, aby nie ciągnąć za nóżki, masując je. Można wtedy wpłynąć niekorzystnie na stan bioderek maluszka. Warto uczyć się masażu pod okiem instruktora, bo on pokaże nie tylko, jak należy masować dziecko, ale wskaże i wesprze Ciebie w prawidłowym wyrobieniu nawyku ucisków, bezpiecznego masażu. Oceni sposób, w jaki masujesz i skoryguje tam, gdzie to będzie wymagało.

Magda z bobasowany.pl

Autor: Magda z bobasowany.pl

Blog bobasowany.pl to blog o czułym dotyku, jakim jest masaż niemowląt i starszego dziecka. Jest też o tym, jak można budować i wspierać więź z dzieckiem wykorzystując go. Dodatkowo, dotyka tematów komunikacji oraz wspierania rozowju dziecka w naturalny sposób.
 

Wróć do listy postów
 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę