Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły 10 KORZYŚCI Z POSYŁANIA DZIECI NA ZAJĘCIA DODATKOWE

10 KORZYŚCI Z POSYŁANIA DZIECI NA ZAJĘCIA DODATKOWE

Podczas roku szkolnego każdy rodzic stoi przed dylematem, jak zaplanować swojemu dziecku wolne popołudnia, aby mogło one w pełni wykorzystać i rozwijać swoje zdolności. Większość z dzieci albo już kontynuuje albo dopiero zacznie korzystać z tych dodatkowych zajęć. Zaś korzyści wynikające z tego typu aktywności są niezwykle ważne w dalszym rozwoju dziecka i z pewnością zaprocentują w dorosłym życiu. Zanim jednak podejmiemy decyzję, na co zapisać swoją pociechę, obserwujmy ją uważnie. Dziecko samo wskaże nam, co go interesuje, bawi i cieszy. Zadaniem rodzica jest zaś umiejętne wychwycenie tych sygnałów. Pamiętajcie też o rzeczy najważniejszej: tu nie chodzi o to, aby Wasze dzieci zostały wirtuozami fortepianu, medalistami olimpijskimi czy światowej klasy tancerzami. Nie muszą wcale być w czymś doskonałe. Maja sie dobrze bawić, miło spedzać czas i nawiązywać nowe przyjaźnie. Na takich zajeciach dzieci nabywają podstawowych umiejętności życiowych tak potrzebnych w kolejnych etapach rozwoju. Naszym zdaniem jako rodziców jest pokazanie im tych wszystkich możliwości, spośród których mogą wybrać coś dla siebie, ale pamiętajmy - ostatecznie - one same musza podjac decyzje, co ich interesuje i czego pragną.

Co dziecko zyska, gdy zacznie chodzić na dodatkowe zajęcia?

Pewność siebie – w dzisiejszych czasach to niezwykle ważna cecha, gdyż mały człowiek uzyskuje samoświadomość, że potrafi więcej niż jego rówieśnik. Może zaimponować w szkole, na podwórku czy na imprezie, co jest niezwykle cenne w budowaniu własnego poczucia wartości.

Samodyscyplina – z nią dziecko nauczy się nie odkładać wszystkiego na „potem”. Dodatkowe zadania do wykonania dla Waszej pociechy to próba wypracowania u niego pewnych nawyków bez względu na to, czy jemu akurat w tym dniu będzie się chciało wykonać daną rzecz czy nie. Po prostu musi to zrobić i już. Dobre ćwiczenie dla charakteru, którego nie należy mylić z motywacją, ponieważ w przypadku, gdy dziecku coś się nie uda, ona zwyczajnie nie zadziała. Tutaj najważniejsza jest pracowitość a nie osiągnięcie mistrzostwa, gdyż tylko ona prowadzi do osiągania celu. Pamiętajcie, że wielkie umysły osiągnęły swój sukces tylko przez wysoką samodyscyplinę, zatem do dzieła. Pokażcie dzieciom, że małymi krokami mogą zdobywać cel.  

Zarządzanie czasem – z właściwym planowaniem czasu mają kłopoty nawet dorośli. Często nie radzą sobie z natłokiem obowiązków, które spływają na nich jak lawina. Warto zatem pomyśleć o tym, aby Wasze dzieci uczyły się tego już od najmłodszych lat. Musi przecież znaleźć czas nie tylko na naukę, tenis, pływanie, pianino czy inne aktywności, ale też na zwykłą zabawę z kolegami czy nudę. Tutaj potrzebna jest więc perfekcyjna organizacja pracy.  

Określenie priorytetów – pomaga w skupieniu się jedynie na tym, co naprawdę interesuje dziecko. Zanim więc zaczniecie wpuszczać je w wir obowiązków, porozmawiajcie z nim o kolejności ich wykonywania. Stwórzcie razem harmonogram uwzględniając wszystkie zajęcia dodatkowe koniecznie muszą być potraktowane jako rzecz najważniejsza zaraz po zajęciach w szkole. Potem według harmonogramu trzeba dopasować resztę czynności. Jeśli Wasze dziecko uwielbia swoje lekcje gry na gitarze czy grę w piłkę. Koniecznie pomóżcie mu zrealizować ten plan w 100%. Ono nie musi być omnibusem i najlepszym ze wszystkiego. Niech wybierze tylko to, co w tej chwili jest dla niego najbardziej wartościowe czy korzystne dla jego rozwoju. W ten sposób nauczy się samodzielnie, gdy już będzie starszy, układać sobie plan dnia i selekcjonować obowiązki. To cenna umiejętność w dorosłym życiu.

Wyznaczenia celów – dość istotna kwestia, jeśli zajęcia dodatkowe, na które uczęszcza dziecko mają mieć wpływ na osiągnięcie jakiegoś etapu. Na początku, z powodów oczywistych, cel określają rodzice, np. chcą aby dziecko nauczyło się podstawowych umiejętności z danej dziedziny. Potem, będąc już starszym, Wasz milusiński, sam potrafi już wyznaczać sobie cel, np. nauczy się języka angielskiego, ponieważ chce uczyć się w Wielkiej Brytanii. Stopień trudności dopasować należy więc do wieku. Jedno jest pewne, obie strony muszą jasno sprecyzować, po co podejmują się wykonania pewnych zadań. Jeśli dziecko szybko pozna zamiary rodziców i potem staną się one jego zamiarami, łatwiej będzie osiągnąć porozumienie.

Cierpliwość – wytłumaczcie swoim dzieciom, że jeśli zaczną coś robić, muszą być wytrwali, gdyż efekty nie przyjdą od razu. Trzeba na nie w większości przypadków poczekać. Długotrwałe ćwiczenia na instrumencie czy inna aktywność sportowa podjęta przez dzieci wymaga czasu i sporej dawki wytrwałości. Efekty mogą nadejść dopiero po wielu latach treningów. Na początku jednak bardzo trudno jest to wytłumaczyć dzieciom, więc tutaj rolą rodzica jest wspierać swoje pociechy, aby nie zrezygnowały z podjętych działań.

Odpowiedzialność za siebie i innych – jeśli wasze dziecko odczuwa chwilowy spadek motywacji do wykonywania wyznaczonego zajęcia, musicie koniecznie interweniować, ale nie stosujcie w żadnym wypadku żadnych form przekupstwa, gdyż nigdy nie wykształcicie w dziecku poczucia obowiązku i odpowiedzialności za jego czyny. Zamiast tego, zapamięta on tylko reakcję „coś za coś”. Spróbujcie wytłumaczyć dziecku, jak wielki talent posiada oraz jak ogromne znaczenie ma on dla osób rodziny, które dokładają wielkich starań, by dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach. Pokładają w nim nadzieję zarówno oni, jak i nauczyciel, trener. Nie może więc ich zawieść i zmarnować swojej szansy, gdyż niewielu ma takie umiejętności. Dziecko musi wiedzieć, że ktoś o umówionej porze czeka tylko na niego.

Budowania relacji z rówieśnikami i dorosłymi – jeśli dziecko uczestniczy na zajęcia grupowe, gdzie dyscyplina wymaga współpracy, szybko nauczy się prawidłowego nawiązywania kontaktów, współdziałania oraz zależności jednych od drugich. Będzie zatem w pełni zintegrowany ze społeczeństwem. Kwestia ta nie tylko ogranicza się do grupy rówieśników, ale również dorosłych. 

Spełnianie marzeń - dzieci, idąc np. na zajęcia z siatkówki czy piłki nożnej, mają świadomość, że, trenując, mogą w przyszłości zostać dobrymi siatkarzami czy piłkarzami. Którz nie chciałby być drugim Lewandowskim - podróżować jak on i zarabiać duże pieniądze. Mają więc dodatkową motywację oraz żywy przykład na to, że cel można osiągnąć, jeśli tylko bardzo się tego pragnie. 

Radzenie sobie ze stresem - ten stan towarzyszy nam nieustannie w każdej dziedzinie życia niezależnie od wieku. Warto więc już od najmłodszych lat umieć sobie radzić w sytuacjach stresowych wiążących się z koniecznością wykonywania wielu zadań w krótkim czasie. Musimy też uświadomić dziecko, że tak naprawdę stres będzie mu towarzyszył zawsze, gdyż wynika z rywalizacji między ludźmi. Sytuacja konkursowa czy meczowa związana z wykonywanymi przez malucha zajęciami dodatkowymi sprzyja odporności. 

Oto kilka przykładów zajęć dodatkowych, które Wasze dziecko może wykonywać:

Szkoła muzyczna nauki gry na instrumentach „RYTMIX"

Talent to dar, którego nigdzie nie kupisz i który musi być rozwijany od samego początku. Warto więc go pielęgnować jak tylko zauważycie u swojej pociechy jakiekolwiek zdolności muzyczne. Możecie to zrobić na zajęciach, które proponuje Szkoła muzyczna "Rytmix". Oprócz nauki na gitarze pod okiem profesjonalisty, placówka oferuje też zajęcia online.

Matchpoint

Matchpoint organizuje zajęcia z tenisa i badmintona dla dzieci i młodzieży zwane „Szkółkami". Zapewniają maluchom pełne wrażeń treningi, podczas których uczestnicy w przyjaznej atmosferze rozwijają swoje pasje. Moą do nich przyjść dzieci już od 4. roku życia. Dla wszystkich dostępna jest świetlica. Zajęcia odbywają się w systemie grupowym oraz indywidualnym.

Match Point M.W.Matyja Sp.J.
Ślęza, ul. Szyszkowa 6
55-040 Kobierzyce
www.matchpoint.com.pl

Szkoła muzyczna nauki gry na instrumentach „RYTMIX"
ul. Kościuszki 68,
34-300 Żywiec
www.rytmix.info.pl

Klub Sportowy "Delfin"

Jeśli Wasi milusińscy mają po zajęciach w szkole dużo wolnego czasu i kochają wodę, to warto pomyśleć o nauce pływania. Mogą to zrobić w Klubie Sportowym "Delfin" w Gdyni, gdzie pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej mogą szkolić się dzieci już od 4. roku życia. Placówka stosuje innowacyjne metody nauczania umożliwiające naukę pływania na najwyższym poziomie. Zdobyta przez klub licencja pozwala na uczestnictwo kursantów w krajowych lub zagranicznych zawodach sportowych.

Klub Sportowy DELFIN
ul. Wschodnia 1b/15a
81-575 Gdynia
www.delfin.gdynia.pl

Krav Na Maxa Junior

Zapraszamy na zajęcia z samoobrony do Krav Maga Na maxa, gdzie uczą się dzieci już od 3. roku życia w kilku grupach wiekowych. Na zajęciach kursanci zdobędą umiejętności, których pozazdrości mu niejeden rówieśnik – skutecznej samoobrony oraz unikania zagrożenia. Podczas treningów dzieciaki nauczą się pewności siebie oraz determinacji w dążeniu do celu. Milusińscy dowiedzą się m.in. jak uniknąć rozmowy z nieznajomym oraz dlaczego należy szanować drugiego człowieka, a to są przecież w obecnych czasach wartości bezcenne. Klub zapewnia indywidualne podejście do każdego uczestnika. Zajęcia prowadzone są w Tarnowskich Górach, Gliwicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zamierciu, Dąbrowie Górniczej, Rybniku, Raciborzu, Częstochowie, Piekarach Śląskich oraz Knurowie. 
 

NA MAXA sp. z o.o
ul. Morcinka 14b/1
41-612 Tarnowskie Góry
www.namaxa.org

Mini Basket Academy

Jeśli Wasze dziecko koniecznie chce uprawiać jakiś sport, a Wy nie wiecie, co mu zapropoznować, spróbujcie zainteresować pociechę koszykówką i innymi zajęciami ogólnorozwojowymi, jakie oferuje Mini Basket Academy Wrocław. Akademia zaprasza dzieci od 2 do 8 lat, którymi zajmuje się wykwalifikowana kadra trenerska. Dobierają oni program dostosowany do umiejętności fizycznych maluchów.

Mini Basket Academy
ul. Długosza 40
Wrocław 51-162
www.minibasketacademy.pl

Klub Sportowy Gym Kids Kraków

Gdy milusińscy spędzają cały swój wolny czas przed komputerem, a Wy nie macie pojęcia, jak zapełnić im te godziny, zapraszamy do Klubu Sportowego Gym Kids Kraków, gdzie maluchy mogą aktywnie i w duchu sportowym popracować nad swoją kondycją fizyczną. Tutaj dzieci w wieku od 4 do 14 lat zdobędą szereg umiejętności akrobatycznych, które wyrabiają u dzieci pozytywny stosunek do ruchu.

Klub Sportowy Gym Kids Kraków
ul. Ćwikłowa 1, Pychowice
30-377 Kraków
www.gym.krakow.pl

YMAA Katowice

Macie w domu fanów spektakularnych sztuk walki oraz kultury Wschodu? koniecznie powinniście skorzystać z zajęć oferowanych przez Kung Fu YMAA z Katowic. Tam najmłodsi nabędą umiejętności, których pozazdrości im każdy. Podczas treningów mali adepci sztuk walki poznają tajniki medycyny wschodniej, pokonają własne słabości. Wykształcą w sobie silną wolę. Nabiorą odwagi i staną się życzliwsi wobec innych. Same pozytywne

Stowarzyszenie Chińskich Sztuk Walki YMAA Katowice
Mikołowska 131
40-052 Katowice
www.ymaakatowice.pl

Crux Boulder

Jeśli Wasze dzieci lubią adrenalinę i niecodzienną aktywność fizyczną, koniecznie zabierzcie je na największą ściankę boulderową w centrum Warszawy, gdzie maluchy będą miały okazję spróbować swych sił podczas wspinaczki. Nie istotne, czy jesteście amatorami czy już się wspinacie. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż placówka została stworzone właśnie z myślą o aktywnym wypoczynku całej rodziny. Wspinaczka na ściance to nie tylko świetna forma rozrywki, ale też możliwość ruchu, poznania ciekawych ludzi oraz rozwoju sportowego.

Crux Boulder
I piętro, dawnej Fabryki Serów
ul. Hoża 51, Warszawa
www.crux.boulder.pl  

Jednak w tej całej pogoni w byciu najlepszym pamiętajmy, że - posyłając malucha na jakiekolwiek zajęcia - nie możemy spełniać swoich własnych marzeń i ambicji. Niech to będzie też jego wybór w późniejszych latach. Nawet jeśli, będąc nastolatkiem, zrezygnuje, umiejętności zostaną z nim na zawsze. W dorosłym życiu zawsze będzie o tym pamietał, że w dzieciństwie nie marnował swojego potencjału, leżąc na kanapie z pilotem lub tabletem w dłoni. A na jakie zajęcia dodatkowe chodzią Wasi milusińscy? Pochwalcie się, co takiego niezwykłego robią Wasze dzieci.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę