Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły 3 POMYSŁY NA CIEKAWE ZABAWY Z TRZYLATKIEM

3 POMYSŁY NA CIEKAWE ZABAWY Z TRZYLATKIEM

Trzylatek zwykle jest dzieckiem niesamowicie żywiołowym, ciekawym świata, sprawnym fizycznie, często oddającym się swojej fantazji. Zabawy z nim mogą być więc niezwykle przyjemne także dla rodziców. Twórczy maluch wymaga jednak uwagi, czasami nabrudzi, a często też staje przed różnymi problemami rozwojowymi. Wspólne zabawy i gry z mamą i tatą pomogą mu przełamać wszelkie bariery.

Zajęcia plastyczne

Wszelkie zajęcia polegające na rysowaniu, malowaniu i wyklejaniu są dla dzieci w wieku trzech lat ćwiczeniem sprawności manualnej, koordynacji ręka-oko, czyli precyzji i koncentracji. Paczka kredek, farbek i ryza papieru wystarczą, by dzieci mogły pobudzać swoją wyobraźnię i przelewać emocje na papier. Wspólne malowanie z dzieckiem może być ciekawe, jeśli wybierzemy motyw przewodni, na przykład “wiosna”, “zwierzęta w zoo”, “wspomnienia z wycieczki”. Wykorzystujmy w zabawie koraliki, kolorowe papiery, suche liście, zioła, kwiaty czy brokat. Rysowanie można urozmaicić, kolorując duże arkusze brystolu albo domki z kartonu.

Puzzle, memory, gry logopedyczne dla dzieci

Wszelkie puzzle, planszówki i memory uczą dziecko logicznego myślenia, cierpliwości, kojarzenia faktów, dają olbrzymią satysfakcję z rozwiązania zagadki i wygranej. Wspólne granie można połączyć z nauką rozróżniania kształtów, kolorów, zwierząt, z prostymi zadaniami z odejmowania i dodawania, a nawet z ćwiczeniem mowy. Gry logopedyczne dla dzieci nie są tylko przeznaczone dla pedagogów i logopedów, ale świetnie sprawdzają się także w domu. Zachęcają do poruszania językiem, do ćwiczenia policzków, do wymawiania trudnych dla trzylatka wyrazów. Gry logopedyczne dla dzieci można wykorzystać już u tak małych pociech, a nawet do ćwiczeń z uczniem.

Ćwiczenia dla umysłu: łamigłówki dla trzylatków

Rebusy, kalambury, memory i inne gry, które wiążą się z zagadkami i dochodzeniem do prawdy, znakomicie rozwijają umysł trzylatka. Pozytywnie wpływają na poziom koncentracji, umiejętność logicznego myślenia, analizowania. Zabawy można zacząć od łatwych zagadek i wierszyków, z czasem przejść do trudniejszych kalamburów i wprowadzić pierwsze proste, a jakże dobrze znane zabawy, na przykład “kółko i krzyżyk”.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę