Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły ACH JAK DOBRZE MIEĆ SĄSIADA!

ACH JAK DOBRZE MIEĆ SĄSIADA!


Na 30. maja w Kalendarzu Świąt Nietypowych wpisany jest Europejski Dzień Sąsiada – święto obchodzone od 2000 roku w ostatni wtorek maja. Dzień Sąsiada ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie osłabiają się więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofania ludzi z lokalnego życia. Dlatego warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej. Dzień Sąsiada ma więc na celu zjednoczenie Europy nie tylko na poziomie międzynarodowym, ale również tym codziennym – lokalnym.

Z tej okazji wiele miast organizuje różne pikniki, spotkania, pchle targi, potańcówki, kiermasze, festyny poświęcone poznawaniu się najbliższych sąsiadów, spędzaniu razem czasu, zawieraniu bliższych znajomości. Może przecież okazać się, że nieopodal nas mieszka ktoś, kto ma z nami wiele wspólnego, może posiadamy tych samych znajomych, a może mamy podobne zainteresowania. W zabieganej codzienności często brakuje nam czasu na – choćby krótką – wymianę sąsiedzkich uprzejmości, pogawędkę z osobą, z którą mijamy się w drzwiach, nie wspominając o spotkaniach towarzyskich u siebie w domu.

Często pomocne w nawiązaniu bliższych relacji z sąsiadami może okazać się...posiadanie dzieci. Ileż to nowych znajomości można zawrzeć podczas wyjścia z dziećmi na osiedlowy plac zabaw! Sąsiedzi często też reagują na małe dzieci różnymi pytaniami, zagajeniami, komentują dziecięce gadżety – może to być początek miłej znajomości czy wymiany doświadczeń.

Fakt, że znamy swoich sąsiadów wpływa też na nasze poczucie bezpieczeństwa. Czujemy się pewniej, gdy wiemy, kto mieszka za ścianą. Istotnym wątkiem jest też poczucie przynależności do danej społeczności lokalnej. Wspólne inicjatywy, podejmowanie działań mających usprawnić i umilić funkcjonowanie mieszkańców danego osiedla, bloku, czy ulicy wpływa na jakość i warunki ich życia oraz sprawia, że ludzie czują, że mają realny wpływ na miejsce swojego zamieszkania.

Czasami nasi sąsiedzi stają się naszymi dobrymi przyjaciółmi, do których możemy wpadać bez zapowiedzi, liczyć na ich wsparcie i pomoc, czy też przysłowiową szklankę cukru, gdy go nam potrzeba na cito. Wymaga to czasu i zaangażowania z obu stron, ale mieć takich oddanych sąsiadów obok to prawdziwy skarb i gra warta świeczki.

Katarzyna Kata

Autor: Katarzyna Kata

Polonistka, mama dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Czyta na akord, praktykuje jogę, a po godzinach zapełnia słoiki przetworami. Stroni od telewizji, woli radio i reportaże.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę