Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły DLACZEGO WARTO CHODZIĆ DO SZKOŁY RODZENIA?

DLACZEGO WARTO CHODZIĆ DO SZKOŁY RODZENIA?

Szkoła rodzenia to miejsce, w którym kobieta oraz jej partner otrzymują praktyczną wiedzę o okresie ciąży, samym porodzie, potem połogu oraz noworodku. Kiedy jednak najlepiej zacząć proces edukacji? Odpowiedni moment to zazwyczaj 21-25. tydzień, gdyż przyszła mama nie ma jeszcze zbyt dużego brzuszka, który utrudniałby wykonywanie ćwiczeń. Nie zostawiajmy więc tak ważnej decyzji na ostatnią chwilę na wypadek, gdyby dziecko zapragnęło pojawić się wcześniej na świecie. Na tego rodzaju zajęciach są przekazywane umiejętności, które potem pomogą przetrwać w kryzysowych sytuacjach, ale też pozwoli uwierzyć przyszłym rodzicom we własne siły i umiejętności. Wtedy rodzicielstwo będzie dla nich czasem spokoju i chwil pełnych wzruszeń. 

Ciąża to szczególny moment w życiu każdego rodzica. To czas czekania na nowego członka rodziny, ale także chwila, którą należy poświęcić, przygotowując się na nowe wyzwania. Dla wielu są to często miesiące pełne niepokoju i zastanawiania się, jak nasze życie będzie wyglądać po powiększeniu rodziny. Pełni obaw rodzice szukają informacji w książkach, czasopismach i Internecie, ale dotarcie do tych wiarygodnych wcale nie jest łatwe. Świetnym sposobem na oczekiwanie na ten ważny dzień i kolejny etap w życiu jest zapisanie się do szkoły rodzenia, która wspiera nie tylko ciężarne kobiety, ale również ich partnerów we wspólnym podejmowaniu obowiązków rodzicielskich.

Jak wybrać szkołę rodzenia?

Jak już zdecydujemy się na zajęcia w szkole rodzenia, to warto poszukać tej dobrej. Najlepiej zasięgnąć opinii u byłych kursantów, w szczególności tych, którzy są już po porodzie – to oni potrafią ocenić, w jakim stopniu przygotowanie do porodu pomogło im wejść w rolę rodziców. Szkoła szkole nierówna, więc wybierając tą dla nas warto zwrócić uwagę na:

  • jaki jest program;
  • kto prowadzi kurs i czy personel jest doświadczony, czy zajęcia są prowadzone przez położne z doświadczeniem zaczerpniętym z sal porodowych i oddziałów położniczych;
  • jak duże są grupy;
  • kiedy prowadzone są zajęcia (czasem spotkania odbywają się wieczorem lub w weekendy);
  • ile kosztują i w których samorządach można starać się o refundację;
  • czy są możliwe konsultacje indywidualne (nie wszystkie kwestie chce się omawiać przy całej grupie kursantów);
  • czy w ramach przygotowania do porodu można będzie zwiedzić sale porodowe, porozmawiać z personelem szpitala i spotkać się z parami, które już są po porodzie (to zmniejsza lęk);
  • czy szkoła współpracuje z różnymi specjalistami: pediatrą, ratownikiem medycznym, specjalistą od chustonoszenia, fizjoterapeutą.

Dobra, czyli jaka? 

Ważne, by grupą opiekowała się jedna osoba – najlepiej doświadczonej położnej. To miejsce nabywania informacji dotyczących ciąży, rozwiązania, karmienia i opieki nad dziećmi. Dobra kadra będzie kładła nacisk na przygotowanie do samego porodu oraz połogu. Pokaże podstawy dotyczące pielęgnacji noworodka. Często będą poruszane bardzo intymne sprawy, co wymaga zaufania a także nawiązania dobrej relacji między prowadzącymi oraz kursantami, co nie wyklucza oczywiście zapraszania ekspertów na zajęcia. Położna pomoże przyszłym rodzicom pokonać lęk przed tym trudnym momentem, zachęci do otwartej rozmowy oraz odczaruje wszystkie mity lub rozwieje wątpliwości związane z porodem. Sprawi też, że partnerzy uwierzą we własne możliwości rodzicielskie.  

Czego możemy się dowiedzieć w szkole rodzenia?

Przed decyzją o wyborze szkoły rodzenia warto też zapytać o plan zajęć. Oto najistotniejsze elementy przygotowania do narodzin dziecka:

Fizjologia i emocje

Co dzieje się na poszczególnych etapach fizjologicznego porodu, jakie im towarzyszą emocje? Jest to bardzo ważne również dla partnera ciężarnej, aby wiedział, co dzieje się w głowie młodej mamy i jak jej może pomóc.

Psychologia noworodka

Te kilka minut tuż po porodzie to ogromna zmiana dla noworodka. Musi on zaadaptować się do nowych warunków życia i zrozumieć sens przychodzenia na świat. 

Pielęgnacja noworodka

Pierwsza kąpiel, przewijanie, karmienie. Po narodzinach to będą przez najbliższe miesiące najważniejsze czynności, jakie rodzice muszą wykonać, aby maleństwo zdrowo się rozwijało zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. W szkole rodzenia przyszli rodzice dowiedzą się też, jakich kosmetyków używać, aby prawidłowo dbać o delikatną skórę maluszka. 

Karmienie piersią

Dlaczego warto karmić piersią? Jak przystawiać dziecko? Jak radzić sobie w razie problemów i do kogo się zgłosić o pomoc?

Aspekty medyczne

Jakie interwencje chirurgiczne są najczęściej stosowane na salach porodowych i kiedy są one zasadne. Ważnym tematem jest również kwestia cesarskiego cięcia. W jakich przypadkach podejmuje się decyzję o jego wykonaniu, co taki zabieg za sobą niesie.

Prawo

Szkoła powinna informować o prawach pacjenta i możliwości ich negocjowania.

Ćwiczenia i warsztaty

Wszystko, co możliwe, warto wcześniej przećwiczyć (np. przyjmowanie pozycji do porodu, świadome oddychanie).

Zajęcia dla bliskich

Przyszły ojciec powinien wiedzieć, co wydarzy się na sali porodowej, aby nie był zaskoczony i potrafił w sytuacji kryzysowej wesprzeć rodzącą partnerkę.

Baza sprawdzonych adresów

Szkoły często oferują kontakty ze sprawdzonymi położnymi, doradcami laktacyjnymi, lekarzami, fotografami noworodkowymi itp.

Poniżej przedstawiamy wybrane szkoły rodzenia:

Szkoła Rodzenia "Groszki"

W swojej ofercie ma m.in. kursy z ciekawym i obszernym przygotowane przez profesjonalistów. Prowadzi zajęcia z aktywnego porodu, ćwiczenia relaksacyne dla par przygotowujące się do porodu. Uczą technik masażu Shantala dedykowanego niemowlętom i starszym dzieciom. Przyszłe mamy oraz ojcowie mogą też liczyć na wsparcie położnej, psychologa, douli i laktatorki zarówno w czasie ciąży, jak i w połogu. Po porodzie mogą się kontaktować telefonicznie. Wszystkie zajęcia odbywają się w atmosferze bardzo kameralnej, gdyż tworzone grupy są niewielkie.

Szkoła Rodzenia "Groszki"
ul. Dobrego Pasterza 100
Kraków

www.groszki.com.pl​

Szkoła Rodzenia "Dobry Początek"

Placówka wspiera nie tylko ciężarne, ale też ich partnerów we wspólnym podejmowaniu ról rodzicielskich. W swoim programie zwiera m.in. 12 spotkań grupowych z przyszłymi mamami, w których uczestniczą także przyszli ojcowie. Zajęcia prowadzone są przez położne z bogatym doświadczeniem z sali porodowej oraz z oddzialów położniczych. W ramach zajęć pary spotykają się także z: pediatrą, logopedą, ratownikiem medycznym i fizjoterapeutą, z którymi mogą podjąć dyskusje na najważniejsze dla nich tematy, czyli m.in.: poród oraz przygotowanie do niego i cały jego przebieg, karmienie oraz pielęgnacja noworodka. W swoim zakresie placówka ma też zajęcia ruchowe dla mam oraz masaż noworodka. W ramach kursu obywają się także szkolenia z zakresu profilaktyki wysiłkowego nietrzymania moczu w ciąży i po porodzie, które prowadzą jako jedyna szkoła w Trójmieście! 

Szkoła Rodzenia "Dobry Początek"
ul. Nowe Ogrody 1-6
80-803 Gdańsk
www.dobrypoczatek.edu.pl

Bezpłatna Szkoła Rodzenia Alma Matter

Bezpłatna Szkoła Rodzenia Alma Matter z Poznania oferuje uczestnikom zajęć pełne przygotowanie do świadomego i aktywnego porodu. Kadra pracująca w placówce to zespół wykwalifikowanych fachowców sprawujących opiekę nad ciężarną oraz - po rozwiazaniu - matką i dzieckiem po porodzie. W szkole swoje zajęcia odbyło już ok. 9 tyś. kobiet, które wracają do niej przy okazji kolejnych ciąż. W swojej ofercie mają następujące zajęcia: pełne przygotowanie do porodu naturalnego i zabiegowego, metody zwalczania dolegliwości bólowych – fizjoterapia ciężarnej, warsztaty poświęcone komórkom macierzystym oraz pielęgnacji i higieny noworodka. W ramach zajęć jest też możliwe spotkanie ze specjalistą laktacji. Dbając o dobrą kondycję mentalną i zdrowotną kobiety szkoła organizuje takż zajęcia z psychoedukacji matek i ojców a także instruuje w zakresie prawidlowego żywienia matki przed i po porodzie. Cennymi zajęciami są też chwile poświęcone prawom pacjenta. Dodatkowo każda z pań może też uczęszczać na warsztaty plastyczne. Po wszystkim przyszła mama może udać się do sklepiku prowadzonego przez szkołę, aby kupić dla siebie lub dziecka najpotrzebniejsze ubrania.

Bezpłatna Szkoła Rodzenia Alma Matter
Garbary 57
61-782 Poznań
www.almamatter.edu.pl

Drogie kobiety, przyszłe mamy i żony, powyżej prezentujemy wybrane szkoły rodzenia w Waszym mieście. Jeśli jednak macie inne placówki, z których usług korzystacie, podzielcie się tym z nami. 

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę