Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły DOBRA NIANIA TO SKARB

DOBRA NIANIA TO SKARB

CZYLI DLACZEGO WARTO PODNOSIĆ KWALIFIKACJE

Dobra niania to prawdziwy skarb. Kto szukał kiedyś opiekunki do dziecka, ten wie, że nie jest to łatwe zadanie. A nawet, jak znajdzie się odpowiednią osobę, to często dość szybko się okazuje, że to jednak nie jest to. I szukamy dalej. Najlepiej zapytać znajomych, sąsiadów, może znają kogoś godnego zaufania. Taka niania z polecenia to nie anonimowa twarz, ale ktoś, kogo znają zaufane Ci osoby.

Praca opiekunki do dzieci jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym, które wymaga nie tylko przygotowania merytorycznego, ale także ogromnych pokładów cierpliwości oraz empatii. My, rodzice, chcielibyśmy móc spokojnie udać się do pracy (gdy zatrudniamy opiekunkę na cały etat) lub na cykliczne wyjścia z drugą połówką (gdy potrzebujemy opieki od czasu do czasu) i mieć pewność, że zostawiamy dzieci z osobą, która sobie z nimi świetnie radzi, jest przez nie lubiana i do której mamy duże zaufanie.

Jeśli nie mamy nikogo z polecenia, warto dać ogłoszenie, w którym sprecyzujemy nasze wymagania i oczekiwania, a następnie z nadesłanych zgłoszeń wybrać kilka najlepszych i spotkać się z wybranymi osobami na rozmowę. Często już przy pierwszym kontakcie z potencjalną nianią, widać czy coś z tego będzie czy nie. Podejście do dzieci bardzo szybko można zweryfikować.

Jak już znajdziemy odpowiednią osobę, pozostaje do ustalenia kwestia zatrudnienia. Ustawa żłobkowa wprowadza możliwość legalnego zatrudnienia niani. Jest to szansa na wyjście opiekunek z szarej strefy i pomysł na pracę zarobkową dla kobiet w wieku 30-50 lat, które potrzebują legalnego zatrudnienia. Ciekawym pomysłem jest też zatrudnienie niani, która sama opiekuje się własnym dzieckiem. Plusy takiej sytuacji to zmniejszenie kosztów i towarzystwo rówieśnika dla Twojego malucha. Ustalcie zasady wynagradzania jej pracy – czy obowiązuje stawka godzinowa czy tygodniowa. Jak liczone są nadgodziny i jak będziesz jej wypłacać wynagrodzenie.

Na jakie zarobki może liczyć osoba, zajmująca się opieką nad dziećmi? 

Średnie wynagrodzenie opiekunki zatrudnionej do opieki nad dziećmi przez osoby prywatne waha się w przedziale od 10 do 15 złotych brutto za godzinę, chociaż zdarzają się też dużo niższe stawki: 6-9 zł. Najniższe zarobki osiągają osoby początkujące, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia zawodowego. Można do nich zaliczyć między innymi studentki lub osoby, które poszukują zatrudnienia i z różnych powodów nie mogą znaleźć pracy w swoim wyuczonym zawodzie. Przez wiele osób praca opiekunki traktowana jest jako tymczasowe rozwiązanie, dlatego nie inwestują one w swoje kwalifikacje, co skutkuje niezadowalającymi zarobkami.

Co zrobić, żeby osiągnąć wyższe wynagrodzenie w tym zawodzie?

Praca opiekunki wcale nie musi być nisko płatna i mało satysfakcjonująca. Obecnie powstaje w naszym kraju wiele placówek, takich jak choćby instytucje typu Dzienny Opiekun czy klubiki dziecięce, które potrzebują wykwalifikowanych pracowników do opieki nad dziećmi i oferują atrakcyjne warunki pracy, a także możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego. Jak pokazują statystyki: zarobki osób, pracujących w placówkach tego typu osiągają najwyższy poziom w całej grupie zawodowej opiekunów/opiekunek.

Zainwestuj w profesjonalny kurs

Chcesz znaleźć stałą pracę, która pozwoli Ci się rozwinąć? Możesz skorzystać z profesjonalnych kursów opiekunki dziecięcej, który daje uprawnienia na podstawie Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz opiekuna dziennego.

Na rynku oferowanych jest wiele szkoleń przygotowujących do pracy z dziećmi, które spełniają wymogi polskiego prawa zarówno w zakresie liczby godzin teoretycznych, praktycznych, jak i przygotowania merytorycznego. W czasie kursów słuchacze poznają między innymi różne aspekty rozwoju dziecka, zabawy muzyczne, plastyczne czy rytmiczne, ale także uczą się emisji głosu. Po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymują imienne zaświadczenia. Pamiętaj, że zdecydowanie wyższe zarobki może osiągnąć osoba, posiadająca specjalistyczne wykształcenie lub będąca po profesjonalnym kursie dla opiekunów w żłobku/klubie dziecięcym.

Katarzyna Kata

Autor: Katarzyna Kata

Polonistka, mama dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Czyta na akord, praktykuje jogę, a po godzinach zapełnia słoiki przetworami. Stroni od telewizji, woli radio i reportaże.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę