Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły GRY EDUKACYJNE DLA DZIECI JAKO ISTOTNY ELEMENT NAUKI PRZEZ ZABAWĘ

GRY EDUKACYJNE DLA DZIECI JAKO ISTOTNY ELEMENT NAUKI PRZEZ ZABAWĘ


Ostatnie lata przyniosły prawdziwą rewolucję w podejściu do zabaw i gier dla dzieci. Pojawiło się nowe określenie – gry i zabawki edukacyjne, a nauka przez zabawę stała się koniecznym elementem rozwoju dziecka. Jej głównym atutem jest niezauważalne przyswajanie wiedzy.

Małe dzieci chłoną otaczający je świat niczym sucha gąbka wodę. Zadają milion pytań na minutę. Interesuje je dosłownie wszystko. Pytają: dlaczego świeci słońce, dlaczego pada deszcz? Jak to jest, że pies szczeka, a ptak śpiewa? Skąd się bierze tęcza i dlaczego kwiatków nie można jeść? Na pewnym etapie rozwoju pojawia się pytanie: „co to jest?” i – co ciekawe… dzieci zapamiętują odpowiedzi, które słyszą. Dla rodziców to znak, że nadszedł dobry moment na wprowadzenie nauki przez zabawę.

Sama idea jest stara jak świat. Dorośli od zawsze bawili się z dziećmi w zagadki, kolory, rozpoznawanie kształtów. Podobnie było w czasach rodzin wielodzietnych, kiedy starsze dzieci zabawiały młodsze. Na przestrzeni lat tak naprawdę niewiele się zmieniło. Sam mechanizm pozostał ten sam, nadano mu tylko nazwę. W sklepach pojawiły się gry edukacyjne dla dzieci, które w znaczący sposób ułatwiają zorganizowanie zabawy. Nie trzeba jej wymyślać, gdyż jest gotowa. Nie znaczy to, że jest mniej wartościowa. Wręcz przeciwnie, precyzyjnie zaprojektowane i wykończone elementy gier edukacyjnych przykuwają uwagę maluchów ciekawymi kształtami, żywymi kolorami i zaskakującymi nieraz zasadami gier. Nie każda gra polega tylko na dopasowaniu słowa do obrazka. Za pomocą gier edukacyjnych można wspomóc naukę nie tylko młodszych dzieci, ale także starszych. Maluchy uczą się kolorów, kształtów, nazw roślin i zwierząt. Na tym etapie rozwoju nauka polega głównie na pamięciowym przyswajaniu wiedzy. Gry edukacyjne dla starszych dzieci to wyższy stopień wtajemniczenia. Są doskonałą pomocą edukacyjną w nauce ortografii, matematyki, przyrody, języków obcych.

                                                         

Gry edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym nie muszą opierać się tylko na tradycyjnych grach planszowych i zabawach rekwizytami układanymi na stole. W dobie rozwoju multimediów nic nie stoi na przeszkodzie, by były to gry komputerowe. Nie da się całkowicie odciągnąć dzieci od komputerów, ale można, a nawet trzeba, wpływać na to, do czego dziecko wykorzystuje komputer. Zamiast kolejnej niewiele wnoszącej gry typu strzelanka, można podsunąć ciekawą grę edukacyjną.

Szeroki wybór gier edukacyjnych dla młodszych i starszych dzieci można znaleźć w sklepie internetowym www.eduksiegarnia.pl.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę