Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły JAK PRZYGOTOWAĆ MIEJSCE DO NAUKI W POKOJU DZIECINNYM?

JAK PRZYGOTOWAĆ MIEJSCE DO NAUKI W POKOJU DZIECINNYM?

Niezależnie czy Twoje dziecko chodzi do zerówki, uczy się w szkole czy przygotowuje do matury, bądź na studia jest mu potrzebne miejsce, w którym będzie mógł spokojnie zdobywać wiedzę. Organizując mu taki kącik trzeba pamiętać, że na wygodę jego pracy będzie wpływać kilka ważnych aspektów.

Jeśli zamierzasz aranżować pokój pierwszoklasisty, lub też planujesz remont pokoju swojego dziecka, które już uczęszcza do szkoły warto pomyśleć nad odpowiednim przyszykowaniem miejsca do nauki. Co jest ważne przy jego organizacji?

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE MIEJSCE

Biurko do nauki, nie może być ustawione gdziekolwiek w pomieszczeniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dostęp do naturalnego źródła światła. Dlatego powinno się znajdować pod oknem lub w jego pobliżu. Pamiętaj poza tym, że wokół biurka musi być nieco przestrzeni by się łatwo do niego dostać, a także ustawić meble, które powinny znajdować się w jego pobliżu, np. regał na książki czy szafka na akcesoria szkolne i plastyczne. Trzeba również pomyśleć o odpowiednim usytuowaniu lampki, której w okresie jesienno-zimowym na pewno będzie często używać. Może być to tradycyjna lampka biurkowa stojąca, lub też warto się zastanowić nad wyborem modelu mocowanego na klipsa. Lampka musi być tak usytuowana, by dziecko nie zasłaniało sobie ręką światła podczas nauki.

WYBIERAMY WYGODNE MEBLE

Podstawowym wyposażeniem kącika do nauki jest oczywiście biurko i krzesło. Jakie cechy powinno ono posiadać?

Przede wszystkim musi być odpowiednio duże, wyposażone w szafki i szuflady, dzięki temu dziecko będzie miało miejsce na przechowywanie potrzebnych do nauki i zabawy akcesoriów, oraz zeszytów czy książek. Na większym biurku zmieści się również monitor i klawiatura. Jeśli jednak nie ma wystarczająco dużo przestrzeni w pokoju na taki mebel można pomyśleć o zakupie laptopa, którego schowasz na półce lub w szufladzie.

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia jest krzesło Powinno mieć ono regulowaną wysokość oraz odpowiednio wyprofilowane oparcie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Krzesło do biurka dla dziecka – jak wybrać najlepsze.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w pobliżu biurka szafek lub regału gdzie będą schowane niezbędne do nauki podręczniki, zeszyty czy przyrządy naukowe. Dzięki temu łatwiej będzie dziecku po nie sięgać i powstanie strefa optymalna do nauki.

DOBIERZ ŁADNE I PRAKTYCZNE DODATKI

Zacznij od wyboru lampy. Już wcześniej wspominaliśmy, że może mieć ona tradycyjną formę stojącą lub też być mocowana za pomocą specjalnego klipsa do półki lub wspornika. Powinna mieć giętki trzonek, który umożliwia zmianę konta położenia źródła światła. Dobrym rozwiązaniem jest również możliwość regulacji natężenie świtała, którą należy dobierać do pory dnia czy innego oświetlenia w pokoju. Warto również pamiętać by żarówka miała odpowiednią barwę. Najlepiej lekko żółtą o ciepłej tonacji lub neutralnie białą.

Innymi elementami, które muszą się znaleźć na biurku to organizer z przegródkami i pojemniczkami, w których można przechowywać kredki, flamastry czy długopisy, a także nożyczki, klej i karteczki samoprzylepne. Dzięki temu dziecko będzie mieć wszystkie potrzebne drobiazgi pod ręką a jednocześnie łatwiej mu będzie dbać o porządek.

Elementem uzupełniającym całość jest tablica korkowa, na której Twoje dziecko umieści plan zajęć, karteczki przypominające czy zdjęcia.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę