Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły JAKIEGO SPRZĘTU POTRZEBUJE POCZĄTKUJĄCY YOUTUBER?

JAKIEGO SPRZĘTU POTRZEBUJE POCZĄTKUJĄCY YOUTUBER?

Platforma YouTube to studnia bez dna. Medium, w którym codziennie pojawiają się dziesiątki tysięcy materiałów wideo. I choć tych, którzy na swoich kanałach zarabiają prawdziwe pieniądze, jest niewielu, nie brakuje chętnych do rozpoczęcia swojej przygody z „youtubowaniem”. Jakiego sprzętu potrzebuje początkujący youtuber?

Na początku jest komputer
 

Spore grono youtuberów zaczyna od nagrywania materiałów wideo ukazujących gry komputerowe. Jednak nawet, jeśli nie jest to temat, który Cię interesuje, będziesz potrzebował mocnego komputera. To na nim zmontujesz materiały, przechowasz wszystkie potrzebne dane, przetworzysz dźwięk itd.
 
W pracy youtubera nie ma – niestety – części komputerowej, na której można oszczędzić. Potrzebujesz mocnego procesora, sporej ilości pamięci RAM, szybkiego dysku twardego i przyzwoitej karty dźwiękowej lub interfejsu audio. Nie zapomnij też o karcie graficznej – im mocniejsza, tym lepiej.
Początkujący youtuber korzysta często z procesorów Intel Core i5 lub Xeon, powinien posiadać przynajmniej 8GB RAM oraz minimum jeden szybki dysk SSD (na system operacyjny w swoim komputerze). Za dźwięk może odpowiadać któryś produkt z serii Line6 POD (dedykowane dla gitary, ale wyposażony również w kanał mikrofonowy) lub M-Audio.
 
Kamera czy aparat? A może smartfon?
 
Jeśli planujesz dopiero rozpoczęcie przygody z nagrywaniem filmów na YouTube, nie ma sensu inwestować w drogą, profesjonalną kamerę, których koszt nierzadko przekracza pięć tysięcy złotych. Zacząć możesz już od dobrego aparatu cyfrowego z funkcją nagrywania, a nawet od smartfona! 
 
Wielu youtuberów rozpoczynało od materiałów, które powstawały w kamerach pierwszych iPhone'ów czy smartfonów serii Samsung Galaxy. Choć te urządzenia nie oferują bardzo wysokiej jakości nagrywania, standardem jest już wideo w rozdzielczości 1080p i 30 klatkach na sekundę.
 
Jeśli jednak zależy Ci na wysokiej jakości filmów, warto zainwestować na przykład w lustrzanki cyfrowe Sony – w cenie około dwóch tysięcy złotych z pewnością znajdziesz sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania.
 
Jak mnie słychać?
 
Jeśli masz do przekazania swoim widzom coś ciekawego, musisz zadbać o to, by mogli dobrze Cię usłyszeć i zrozumieć. Z pewnością nie osiągniesz tego dzięki swojemu mikrofonowi do Skype'a. Dobry mikrofon to podstawa, co najmniej tak samo ważna, jak jakość wideo – wielu zaś twierdzi, że jeszcze ważniejsza.
 
Możliwości jest wiele – możesz zainwestować w mikrofon wpinany do ubrania lub wokalny na statywie. Nie zapomnij też o tak zwanym „pop filter”, czyli osłonce, która sprawi, że spółgłoski wybuchowe oraz inne niepożądane dźwięki nie będą słyszalne.
 
Pamiętaj również o wspomnianym wcześniej interfejsie audio. Tego typu urządzenie dostępne jest w cenie już około trzystu złotych, a okaże się nieocenioną pomocą, zwłaszcza że pozwoli wyeliminować latencję, czyli opóźnienia w dostarczeniu sygnału z mikrofonu do komputera. Przykładowym modelem dostępnym w niewysokiej cenie jest M-Audio M-Track.
 
A może nagrywasz w terenie?
 

Jakiego sprzętu potrzebuje początkujący youtuber w trasie? Jeśli zdarza Ci się nagrywać materiały wideo z koncertów lub sportowych zmagań (Twoich lub czyichś), na pewno docenisz kamery sportowe. Sztandarową marką, kojarzoną z tego typu urządzeniami, jest GoPro, jednak ostatnio depczą jej po piętach producenci oferujący znacznie tańszy sprzęt do nagrywania w atrakcyjnych cenach. Przykładem jest dostępna w sklepie Matrix Media SJ CAM SJ7 STAR. Cena kamery nie przekracza dziewięciuset złotych, a oferuje sporo trybów nagrywania, w tym 4K w 30 klatkach na sekundę, czy Full HD w 120 klatkach, co pozwala tworzyć filmy w slow-motion.
 
Masz już smartfona i chcesz nagrywać, ale nie zamierzasz inwestować w kamery sportowe? Zainteresuj się tzw. gimbalami. Świetnym przykładem taniego i bardzo funkcjonalnego urządzenia jest stabilizator elektroniczny steadicam do telefonów X-Cam Sight 2 Matrix Media. Za cenę 269zł otrzymasz stabilizator, dzięki któremu nagrywanie materiałów wideo w terenie będzie przyjemnością, której nie zmąci silny podmuch wiatru czy drżąca z wysiłku ręka. Nie obawiaj się też przerwania nagrywania w najmniej oczekiwanym momencie – akumulator stabilizatora wystarczy nawet na 5 godzin ciągłej pracy!
 
Wiele ścieżek kariery
 
Do kariery na YouTube prowadzi wiele ścieżek, jednak każda z nich zaczyna się w tym samym miejscu – pozyskaniu odpowiedniego sprzętu. Bez kamery, mikrofonu czy porządnego komputera daleko nie zajdziesz. Skoro wiesz już, jakiego sprzętu potrzebuje początkujący youtuber, czas na Twój ruch! Życzymy powodzenia w podbijaniu internetowego świata!

 

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę