Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły KREATYWNE ZABAWY Z DZIECKIEM

KREATYWNE ZABAWY Z DZIECKIEM

IDEALNE NA DŁUGIE, ZIMOWE WIECZORY

Kreatywność to słowo klucz w przypadku kontaktu z dziećmi. Oczekują one nowych propozycji, wyzwań i zadań. Są niezwykle oddane i pomysłowe, więc warto czasami im dać pole do popisu w wymyślaniu wspólnych zabaw. Jakie będą idealne na długie zimowe wieczory? Co można zaproponować dziecku, by spędziło czas przyjemnie i twórczo? Sprawdź.

Opieka nad dzieckiem to nie jest wcale bułka z masłem! Mały człowiek bardzo szybko traci zainteresowanie znanymi zabawami oraz czynnościami i – jak każdy z nas – chce się rozwijać i wykazywać na nowo. Przed rodzicami, opiekunkami i nianiami nie lada wyzwanie! I choć nianie i rodzice w większych miastach być może mają nieco ułatwione zadanie – gdyż np. niania w Warszawie może zabrać swoich podopiecznych do wielu sal zabaw, muzeów, odwiedzać każdego dnia inne place zabaw, które okażą się dla malucha na pewno dużym urozmaiceniem – to nawet osoby z mniejszych miasteczek czy wiosek mogą pokazać, że stać ich na wiele. Jak się okazuje, wystarczy odrobina wyobraźni pomieszana z dozą kreatywności i nieszablonowego myślenia, a nawet we własnych czterech kątach można urządzić nieskończenie wiele gier, zabaw, które zaskoczą dziecko i odmienią jego codzienność.

Coraz krótsze dni i dłuższe wieczory oraz niskie temperatury sprawiają, że najchętniej zaszylibyśmy się w domu i nie wychylali nosa zza drzwi. Przestrzeń domu to idealne miejsce na kreatywne zabawy z dzieckiem. Nie muszą być one niesamowicie skomplikowane, przeciwnie – im prostsza zabawa, tym lepiej! Warto sięgnąć po te – być może nieco zapomniane – znane wszystkim zabawy z naszego dzieciństwa. Po pierwsze – zabawa w ciepło-zimno. Ileż ta zabawa może mieć twarzy! Schowanie kilku przedmiotów, które dziecko powinno odnaleźć może równolegle być okazją do nauki języka obcego, jeżeli do prostych przedmiotów dołączymy fiszki z ich nazwą w innym języku: angielskim, niemieckim, włoskim. Inną opcją tej popularnej gry jest zbieranie przez dziecko punktów lub naklejek za każdy odnaleziony przedmiot. Niania lub rodzice powinni dziecko nakierowywać słowami „ciepło”, „zimno”, „gorąco”, „mroźno” itd.

Naczynie z zadaniami to kolejny niebanalny pomysł na spędzenie wspólnie czasu. Do butelki, miseczki lub pudełeczka wkładamy karteczki z zapisanymi na nich poleceniami, np. skacz, biegaj 3 minuty, truchtaj, śpiewaj, tańcz, uśmiechaj się szeroko – dziecko losuje karteczkę i wspólnie opiekunem wykonuje polecenie. To prosta, ale świetna zabawa, która pomoże zacieśnić więzy i dobrze się bawić.

Nianie często wykorzystują w opiece nad dziećmi niezwykle kreatywną grę: do słoika lub butelki wsypujemy cos sypkiego: może to być ryż, kasza, drobny makaron, a następnie dorzucamy do tego kilka małych przedmiotów, mogą to być małe figurki dziecka, klocki, małe piłeczki lub inne zabawki. Pojemnik należy szczelnie zakręcić i wymieszać zawartość. Dziecka zadaniem jest wykazanie się spostrzegawczością i nazwanie wszystkich przedmiotów, które zostały ukryte.

W zaciszu domu warto również zorganizować prawdziwe kółko plastyczne! Malowanie, wycinanie, wyklejanie czy zabawa z masą solną to zajęcia, które niesamowicie angażują dzieci i pozwalają na prawdziwe artystyczne szaleństwo. Wykorzystanie np. papierowych talerzyków do stworzenia kolorowych witraży lub nietypowych laurek czy rolek po papierze toaletowym do zrobienia zwierzątek lub jesiennych drzewek jest ekonomiczne i całkowicie rozwijające.

Jeżeli poszukujesz opiekunki do dziecka w Warszawie, warto odwiedzić stronę www.niania.pl, która gromadzi profile doświadczonych i pewnych niań, które są lubiane przez dzieci. Opieka nad dzieckiem to niesamowicie odpowiedzialna praca, więc warto zatrudnić kogoś sprawdzonego i zaufanego, a tylko takie osoby odnajdziemy na tym profilu.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę