Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły MALI KUCHARZE

MALI KUCHARZE

DLACZEGO WARTO BRAĆ UDZIAŁ W WARSZTATACH KULINARNYCH Z DZIEĆMI.

Gotowanie stało się w Polsce ostatnio bardzo modne dzięki wielu programom kulinarnym. Obserwujemy spore zainteresowanie tym tematem wśród małych i dużych kucharzy. Podążając za tym trendem, powstaje sporo zróżnicowanych miejsc, gdzie można gotować również z dzieciakami.

W wielu polskich miastach możemy odnaleźć bogatą ofertę warsztatów kulinarnych dla dzieci. Są one przeznaczone już nawet dla przedszkolaków, dostosowane stopniem trudności do wieku i umiejętności dziecka. Mogą to być  jednorazowe warsztaty lub cykliczne zajęcia zakończone uzyskaniem dyplomu oraz świadectwa potwierdzającego zdobyte umiejętności. Uczestnicy warsztatów zostają przyodziani w strój kucharza, a w swojej pracy używają atestowanych, bezpiecznych i kolorowych akcesoriów: nożyków ceramicznych, silikonowych foremek, naczyń z melaniny. Można również zafundować dziecku urodzinki kulinarne, podczas których solenizant wraz z gośćmi pod okiem animatora, kucharza, czy pedagoga wykonają jakąś popisową potrawę.

Pewnie zastanawiacie się, jakie są zalety takich kulinarnych zajęć dla dzieci. Oto lista plusów:

1.    Edukacyjne
Prowadzący przekazuje dzieciom wiedzę o zdrowym odżywianiu. Wyjaśnia, dlaczego to takie istotne, by jeść wartościowe rzeczy, unikać słodyczy, fast foodu itp. Ponadto w niektórych szkołach można poznać podłoże historyczne poszczególnych warzyw, owoców, produktów zbożowych, posłuchać o ciekawostkach dotyczących jedzenia. Zwiększa to świadomość konsumpcyjną u dzieciaków.

2.    Sprawność manualna
Operowanie nożykami, tarką, nakładanie, ozdabianie, wycinanie nie należy do najłatwiejszych, jak się ma lat zaledwie kilka. Każda okazja do ćwiczenia tych umiejętności jest cenna.

3.    Savoir-vivre przy stole
Gdzie postawić nóż, a gdzie widelec, a dużą łyżkę, a łyżeczkę do herbaty? Jak poinformować, że się będzie chciało jeszcze dokładkę, a jak, że się już skończyło posiłek? Warsztaty kulinarne mają na celu także zapoznanie, przypomnienie, wpojenie dobrych manier obowiązujących przy wspólnym stole.

4.    Poznawanie i oswajanie nowych smaków
Niektórzy organizatorzy zapewniają w zajęciach udział egzotycznych owoców lub warzyw. Może to być ciekawa lekcja degustowania i nazywania poszczególnych smaków. A przy okazji może jakiś niejadek otworzy się na nieznany wcześniej smak i znajdzie coś smacznego dla siebie?

5.    Dobra zabawa
Świetna zabawa to część składowa kulinarnych eksperymentach w grupie, zwłaszcza tej rówieśniczej, gdy dodatkowo można przymknąć oko na zasadę pt.: nie baw się jedzeniem oraz nie baw się przy jedzeniu.

6.    Nauka samodzielności i kształcenie nowych umiejętności
Samodzielnie pokrojony pomidor, posmarowany chlebek, czy przyozdobiona muffina to powody do dumy, wiary we własne siły i możliwości. Fajny doping w kolejnych, coraz trudniejszych kuchennych (i nie tylko) wyzwaniach.

Jest jeszcze coś bezcennego i bardzo ważnego, co możemy zdobyć podczas takich spotkań – pogłębianie więzi rodzinnych i wzmacnianie relacji z dzieckiem. Każdy wspólnie spędzony czas, pełen entuzjazmu i dobrej energii zbliża nas do siebie i buduje dobry, mocny kontakt, a przy okazji możemy się czegoś cennego o sobie nawzajem dowiedzieć i odkryć nowe umiejętności.

Nie zapominajmy też o czysto pragmatycznym znaczeniu takich zajęć: dziecko, które potrafi się w kuchni „ogarnąć”, może pewnego dnia powitać nas śniadaniem do łóżka lub przygotować inną, miłą dla podniebienia, niespodziankę.

                                                                          

Katarzyna Kata

Autor: Katarzyna Kata

Polonistka, mama dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Czyta na akord, praktykuje jogę, a po godzinach zapełnia słoiki przetworami. Stroni od telewizji, woli radio i reportaże.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę