Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły MALUCH POLIGLOTA

MALUCH POLIGLOTA

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO UCZYĆ DZIECI JĘZYKÓW OBCYCH.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że we współczesnym świecie naprawdę trudno funkcjonuje się bez znajomości języków obcych. Są częścią naszego codziennego życia. Zwłaszcza angielski, który wręcz w niektórych dziedzinach zastępuję nasz język ojczysty.

Czy można więc w ogóle nie rozważać nauki jakiegokolwiek języka? Jedyna słuszna odpowiedź, to: "nie". Jako klucz do świata, warto uczyć dzieci języków obcych już od najmłodszych lat.

Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że już na tak wczesnym etapie, nauka języków obcych poszerza horyzonty. Umysł dziecka otwiera się bardzo łatwo na to, co nowe. Dowiaduje się, że można mówić inaczej. Że nie wszyscy posługują się tym samym językiem. Dzieci rozwijają tym sposobem świadomość istnienia nie tylko swojej, ale i innych kultur.

Nauka języków obcych ma również bardzo dobry wpływ na rozwój umysłowy dzieci. Można by zapytać, po co dziecku jeszcze język obcy, skoro dziecko i tak, już z samego faktu bycia dzieckiem rozwija się i chłonie świat w bardzo szybkim tempie. Ale odpowiedź na to jest właśnie taka, że dokładnie dlatego. Nauka języka obcego ćwiczy obie półkule mózgu dziecka oraz pamięć.

To właśnie za młodu najłatwiej nauczyć się poprawnej wymowy obcego języka. Układ mowy dzieci, który nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, lepiej radzi sobie z naśladowaniem innych dźwięków i tym samym pozwala na utrwalenie naturalnej dla danego języka wymowy i intonacji. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że dlatego też bardzo istotne jest, by uczyć dzieci mówić poprawnie, bo potencjalne błędy, będzie bardzo ciężko w przyszłości skorygować.

Oczywiście nauka języków obcych jest też fantastyczną zabawą. Przyswajanie słów poprzez teksty piosenek, wierszyki i tańce to najbardziej naturalny dla dziecka sposób. Dzieci nie są tak skrępowane jak dorośli, więc z odwagą, mimo błędów powtarzają słowa i próbują się porozumieć. W końcu nierozumienie czegoś i tak jest częścią ich życia, bo we własnym języku również napotykają ciągle niezrozumiałe słowa. 

A nauka przez zabawę ma szanse wpłynąć na nastawienie do nauki języka w przyszłości. Taka forma zajęć sprawia, że dzieci z nauką języka mają pozytywne skojarzenia. Uczą się w naturalny dla siebie sposób. Jest to przyjemne doświadczenie, a jak wiadomo w wieku szkolnym bywa już z tym różnie.

Jeśli możemy zatem pozwolić sobie na to, by zapisać dziecko na zajęcia z języka obcego, warto to przemyśleć. A nawet jeśli nie zapisać, to odważnie pozwalać dziecku na osłuchiwane się z innymi językami. W dobie internetu mamy dostęp do ogromnej bazy bajek, wierszyków i piosenek w każdym języku świata. W związku z czym oglądanie bajek może być dla dziecka nie tylko przyjemne, ale również pożyteczne. A i rodzic może mieć wtedy odrobinę mniej wyrzutów sumienia!                                                                                   

Monika Mikołajczyk

Autor: Monika Mikołajczyk

Z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu marketingowiec.
Prywatnie mama dwóch dziewczynek i współautorka bloga parentingowego www.mamorki.com.
Uwielbia wampiry i musicale, a swoje kreatywne pasje realizuje spędzając godziny przy maszynie do szycia i na pisaniu.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę