Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Blogosfera MAMO, CO TO JEST?

MAMO, CO TO JEST?

 
 
Rozwój dziecka stawia przed nami wiele wyzwań. Od nauki manualnej takiej jak siadanie, chodzenie, po naukę intelektualną. Każdy z tych etapów wymaga od rodziców dużego zaangażowania, aby wszystkie przebiegły jak najlepiej. Jednym z nich, przez które musimy przejść to "trudne pytania"....
 
Tak... ten etap jest właśnie przez nas doświadczany :) W ciągu dnia niejednokrotnie słyszę pytania typu: "Mamo, co to jest?"; "Ale dlaczego?"; "Mamo, nie da się, pomożesz!?"; "Mamo a tam?".
I jak tu ogarnąć naszego małego badacza? Ile razy trzeba odpowiedzieć na to samo pytanie, czy pokazać jak wykonuje się daną rzecz? Jak przejść przez ten etap i nie zwariować :)
 
Z punktu widzenia dorosłego człowieka wiele rzeczy jest oczywistych i naturalnych. Nad pewnymi kwestiami wcale się nie zastanawiamy, nie analizujemy, bo znamy rzeczy które nas otaczają. Dla dziecka, które poznaje świat tak nie jest. Dobrym przykładem obrazującym ten temat są codzienne czynności. Czy przy szykowaniu śniadania, analizujemy to, którym nożem smarujemy chleb, a którym kroimy warzywa? Ale zapewniam Cię, że dziecko przeprowadza taką analizę :) 

Oto przykład:

Adaś - Mamo co to jest? - zapytał wskazując nóż do krojenia warzyw;
Mama - Nóż.
A - A to co to jest? - zapytał wskazując nóż do smarowania pieczywa;
M - Nóż.

I po mojej odpowiedzi już widziałam w jego oczach zastanowienie jak to? Niby inaczej wyglądają a są tym samym? Nie pozostało mi nic innego jak wytłumaczyć mu który do czego służy.
Kolejnym śniadaniowym przykładem było wytłumaczenie, że w kubku do picia może być herbata, kakao czy też kawa zbożowa. Skwitowanie krótką odpowiedzią na pytanie co tam jest - picie to za mało.

Bardzo często przy otrzymaniu kolejnej zabawki przychodzi moment na pokazanie dziecku jak z niej korzystać. Nowy przedmiot to wierzchołek góry lodowej. Bo co dziecku po zabawce, z której nie będzie umiał korzystać?
Tak było np. z rowerkiem. Mój synek tak bardzo był szczęśliwy po zakupie rowerka... ale przez wszystkie składowe kilkakrotnie musieliśmy przebrnąć. Od kierownicy po hamulce a kończąc na dzwonku i siodełku :) To były pytania typu Co to? A po co? I nie udało mi się wymigać od odpowiedzi :)

Jednymi z trudniejszych pytań są tematy intymne. Ale i takich nie ma co się bać. Różnice między chłopczykiem a dziewczynką warto tłumaczyć delikatnie, ale bez ubarwień. Te pytania i tak nas nie miną. 

Kolejna lawina pytań jest także w trakcie wyjść na spacer,  na placu zabaw, a nawet przy oglądaniu telewizji. Mój synek lubi tzw. mistrzów drugiego planu :) Ostatnio w trakcie oglądania bajki zadał swoje standardowe pytania co to? Myślałam, że ma na myśli główną bohaterkę bajki, a on miał na myśli motylka, który za nią przelatywał i na tym epizod owada się zakończył.

Im dziecko starsze tym pytań więcej. Często pytania są kilkakrotnie powtarzane przez szkraba. Jak myślisz dlaczego? To proste... chce potwierdzić wcześniejsze odpowiedzi lub sprawdza czy to co mówi jeden dorosły jest zgodne z tym co mówi drugi.

Czasami wydaje nam się, że na pytania małego badacza nie ma co zbytnio zwracać uwagi, ale takie myślenie jest błędne. Ciekawość świata jest jak najbardziej zrozumiała i świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka. To co dla nas jest zwyczajne dla maluchów jest nowością. Dlatego mimo zmęczenia, mimo złego samopoczucia nie lekceważmy pytań naszych dzieciaków, bo rozwój dziecka jest najważniejszy. Musimy uzbroić się w cierpliwość i ile razy będzie trzeba, tyle razy musimy odpowiadać na pytania naszych skarbów.
Magda z bloga magdaiadas.blogspot.com

Autor: Magda z bloga magdaiadas.blogspot.com

Mam na imię Magdalena. Jestem szczęśliwą mamą synka Adasia, który jest najważniejszym człowiekiem w moim życiu. Od roku prowadzę bloga poświęconego dzieciom i rodzicom. Oprócz wychowywania dziecka i prowadzenia bloga jestem również pracownikiem na etacie. Jeśli chcesz poznać mnie bliżej, oraz moje spojrzenie na tematy rodzicielskie zapraszam na swojego bloga www.magdaiadas.blogspot.com
 

Wróć do listy postów
 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę