Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły MAPA PÓŁKOLONII

MAPA PÓŁKOLONII

CZYLI CO ROBIĆ PODCZAS WAKACJI W MIEŚCIE

Rok szkolny właśnie się skończył, wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekali już na wakacje, wycieczki, większą labę, nieograniczony czas spędzany na dworze. Dla rodziców natomiast koniec roku szkolnego to ostatni dzwonek, by zaplanować swoim pociechom ten wolny czas. Wakacje trwają 9 tygodni – jest więc co ustalać.

Co zrobić, jeśli po odliczeniu urlopu, rodzinnego wyjazdu, pobytu u dziadków i ewentualnych innych atrakcji poza domem, pozostaje nam luka w postaci tygodnia czy nawet kilku tygodni, podczas których nie mamy zorganizowanej opieki nad dziećmi?

Z pomocą przychodzą nam wtedy półkolonie, czyli zorganizowana w miejscu zamieszkania opieka wraz z zajęciami, wycieczkami, warsztatami dla uczestników. Jeśli po urlopie nie mamy zbyt wysokich funduszy na kolejne wydatki, możemy poszukać tańszej oferty półkolonii, którą oferują instytucje publiczne takie jak: domy kultury, miejskie ośrodki sportu, szkoły. W takich miejscach opłata za pobyt dziecka wiąże się przeważnie z pokryciem kosztów ewentualnych posiłków, czy biletów na wycieczkę. Dostępne są również warianty mocno sprecyzowane i ukierunkowane np. na rozwijanie pewnych umiejętności, ćwiczenie rzemiosła, zdobywanie określonych sprawności.

W czym możemy wybierać? Wachlarz półkolonii jest bardzo szeroki i znajdziemy w nim turnusy:

 • sportowe: piłkarskie, sporty walki, sporty wodne i co tylko dusza zapragnie...
 • artystyczne,
 • z robotami i grami komputerowymi,
 • taneczne,
 • językowe,
 • jeździeckie,
 • z grami planszowymi,
 • wędrowne,
 • edukacyjne,
 • przyrodnicze,
 • podróżnicze,
 • pełne eksperymentów naukowych,
 • etnograficzne,
 • na sali zabaw, w parku linowym.

I można by tak wymieniać i wymieniać bez końca. Pomysłowość organizatorów nie zna granic. A dla nas z tej różnorodności płynie jeden przekaz: każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, co będzie odpowiadało jego zainteresowaniom i umiejętnościom.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego warto posłać dziecko na półkolonie?

 • To doskonała alternatywa dla nudy, samotności i "nic nierobienia".
 • Głównym celem półkolonii jest rozwój dzieci, pobudzenie ich kreatywności oraz pokazanie szeregu możliwości na aktywne i przyjemne spędzenie czasu poza nauką i szkołą.
 • Uczestnicy mogą rozwijać swe zainteresowania oraz rozbudzać pasje poprzez udział w warsztatach tematycznych.
 • To również szansa odkrycia nowych talentów dziecka.
 • Rodzic jest spokojny o dziecko, wie, że pozostaje ono pod opieką wykwalifikowanych osób.
 • Dzieciaki poznają nowe osoby, mają szansę na zdobycie nowych kolegów i koleżanek.
 • Na półkoloniach można zdobyć nowe umiejętności i sprawności.
 • Dziecko musi o siebie zadbać, poszerza swoją samodzielność i umiejętność radzenia sobie w nowym towarzystwie i w innych warunkach. 

Chcielibyśmy podjąć wyzwanie i stworzyć mapę półkolonii w całej Polsce, a do tego potrzebne są nam Wasze rekomendacje. To jak? Podejmujecie wyzwanie? Czekamy na Wasze polecenia!

Poniżej znajdziecie kilka ofert półkolonii. Liczymy na to, że niebawem lista będzie dłuższa!

CZĘSTOCHOWA

Klub Sportowy Orient

Wszystkie dzieci chcące zostać prawdziwym ninją, Klub Sportowy Orient zaprasza na półkolonie z treningami taekwondo oraz z zabawami i konkursami sportowymi promującymi zasadę fair play. Dostępne są trzy turnusy. Dodatkowo, dzieci będą spędzać czas na świeżym powietrzu – planowane są wycieczki na basen, do centrum zabaw dla dzieci “Magiczna Kraina”, do Multicentrum “Zodiak”, do Muzeum Zapałek, do siedziby straży pożarnej, do planetarium czy rezerwatu archeologicznego.

Teatr im. Adama Mickiewicza 

Dla dzieci interesujących się teatrem, przygotowany został tydzień warsztatów. Dzieciaki zwiedzą teatr i przygotują afisz, ale to nie koniec atrakcji, bo lista zajęć jest o wiele dłuższa.

Miejski Dom Kultury

MDK zaprasza w lipcu na zajęcia muzyczne, choreograficzne, plastyczne, ceramiczne, modelarskie, szycie, taniec oraz jogę. 

KATOWICE

Gryfne Granie

Świetlica Gryfne Granie przygotowała 4 turnusy pólkolonii, podczas których będzie można podszkolić umiejętności w grach planszowych, odwiedzić instytucje kulturalne, wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz poznać zasady postępowania z nieznajomym czworonogiem. Poza tym organizatorzy chcą zabrać dzieciaki do kina, do ZOO, do pizzerii na zaplecze, aby pokazać przygotowanie pizzy "od kuchni".

TORUŃ

Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik

Dla dzieci członków tejże spółdzielni zorganizowane zostaną mini półkolonie w godzinach 10-13 w terminie: 31.07. - 11.08. W programie są wyjścia do instytucji kulturalnych, warsztaty artystyczno-edukacyjne i zabawy plenerowe.

Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici

Czy i kiedy szukać kwiatu paproci? Czym jest chata kurna? I skąd wzięła się nazwa październik? Na te i inne pytania uczestnicy będą mieli szansę odpowiedzieć podczas zajęć. Dowiedzą się również m.in. jak ich rówieśnicy spędzali wolny czas, w co dawniej wierzono i jak obchodzono święta.

Galileusz

W trakcie półkolonii organizowane będą zajęcia komputerowe, doświadczenia fizyczno - chemiczne, informacje naukowe o najnowszej zabawce SPINNER oraz konkurs i zabawa spinner. Poza tym: magiczna kuchnia (rózne odsłony chemii molekularnej), warsztaty dziennikarskie czyli radio i tv w akcji, zwiedzać każdy może - czyli jak zostać podróżnikiem, zabawa światłem - ciemnośc nie jest straszna oraz wyprawa z Szerlockiem Holmsem czyli detektywi na tropie.

Katarzyna Kata

Autor: Katarzyna Kata

Polonistka, mama dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Czyta na akord, praktykuje jogę, a po godzinach zapełnia słoiki przetworami. Stroni od telewizji, woli radio i reportaże.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę