Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły METODY NA ODPIELUCHOWANIE DZIECKA

METODY NA ODPIELUCHOWANIE DZIECKA

CZYLI JAK PRZEJŚĆ NA SUCHĄ JAKOŚĆ ŻYCIA

Każdy rodzic czeka na moment, kiedy przychodzi czas na pożegnanie z pieluchą u jego pociechy i tutaj zaczyna się wieloetapowy rollercoaster. Należy pamiętać, że jest to sprawa bardzo intymna i dlatego należy do niej podejść w sposób spokojny i subtelny, choć czasem będzie nam brakowało już cierpliwości.

Czy istnieje złota metoda na odpieluchowanie dziecka?

Moim zdaniem nie! Nie ma jedynej słusznej i sprawdzonej metody dla wszystkich. Na naszej drodze do pozbycia się pieluchy u dziecka spotkamy wiele przysłowiowych cioć dobra rada, które będą nam podpowiadać, co powinniśmy robić. Usłyszymy o sadzaniu na nocnik od 6. miesiąca życia, o nagrodzie za zrobienie do nocniczka itp. Nie kwestionuję tych metod. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie metody działają w każdym przypadku. Każde dziecko jest indywidualnością i ten proces przechodzi inaczej. Nie przejmujcie się również komentarzami innych rodziców w stylu: to on jeszcze w pampersie? Podejdźcie do tematu ze spokojem i wyrozumiałością. Jedno jest pewne: na każdego przyjdzie czas.

Jak i kiedy rozpocząć trening czystości?

Poczekaj, aż dziecko będzie gotowe. Pamiętajmy o tym, że każde dziecko jest inne i rozwija się swoim tempie, dlatego też pewnych sytuacji nie przyspieszajmy. Moim zdaniem, najlepszym momentem na rozpoczęcie procesu pozbywania się pieluszki to wiek ok. 20. miesiąca życia dziecka. Dobry moment to wiosna lub lato, kiedy jest ciepło i swobodnie można sobie pozwolić na chodzenie w samej bieliźnie po domu. Przede wszystkim trzeba być cierpliwym i konsekwentnym. Jak się już zdecydujemy, że dziecko będzie „wysadzane” w ciągu dnia na nocnik lub podkładkę na toaletę, to róbmy to regularnie. To klucz do sukcesu.

Pierwszy etap to pozbycie się pieluszki w ciągu dnia

Najprostszym sposobem jest wysadzenie dziecka chwilkę po drzemce, wtedy mamy prawie 100% pewności, że dziecko zaraz będzie potrzebowało załatwić swoje potrzeby. Jeśli nie wyjdzie za pierwszym lub kolejnym razem nie zniechęcaj się, już za kolejnym będzie lepiej. Ważne jest, aby korzystanie z nocnika odbywało się regularnie co ok. 2 godziny, wtedy dziecko nauczy się tego nawyku.

Odpowiednie gadżety to podstawa

Zakup odpowiedniego sprzętu czyli nocnika lub podkładki na toaletę jest bardzo ważnym elementem całego procesu. Sklepy oferują całe spektrum fantastycznych akcesoriów. Niektóre z nich kuszą małych użytkowników kolorami, postaciami z ich ulubionych bajek lub melodyjkami... W momencie, kiedy dziecko nasiusia do nocnika zagra piosenka, ale pamiętajcie, że są dzieci, które mogą się wystraszyć tej muzyki, więc dostosujcie zakup odpowiedniego sprzętu do swojego dziecka i jego potrzeb.

Pomocne lektury

Czytanie dziecku książeczek o interesującej nas tematyce może pomagać w odpieluchowaniu. Dzięki nim wprowadzisz dziecko w tajniki pozbywania się pieluszki. Traktuj to jako zabawę i pretekst do zainteresowania się dziecka sprawami codziennej toalety. Poniżej kilka ciekawych pozycji:

„Żegnaj pieluszko” - B.Rodik
„Marysia żegna pieluszkę” - Opracowanie zbiorowe
„Nocnik nad nocnikami” - A. Frankel
„Basia, Fanek i pielucha” - Z. Stanecka

Zakup bielizny

Aby zmotywować dziecko do pozbycia się balastu w postaci pieluchy, udajcie się do sklepu i kupcie bieliznę np. z ulubionymi postaciami z bajek. Niech Twoja pociecha sama wybierze - da jej to poczucie dorosłości, że sama miała wpływ na wybór ulubionej bielizny i może chętniej będzie ją nosić.

Najważniejsze: nie zawstydzaj, nie krzycz, nie karz, nie porównuj

To naprawdę delikatna sprawa i potrzeba tu cierpliwości. To, że kolega z przedszkola w tym samym wieku chodzi bez pieluch o niczym nie świadczy i na Twoje dziecko przyjdzie czas. Proces ten jest długotrwały, a nawet po odpieluchowaniu mogą czasem zdarzyć się wpadki. Warto wtedy motywować dziecko i mówić mu, że następnym razem na pewno się uda.

Bądź najwierniejszym kibicem swojego dziecka w maratonie odpieluchowywania

To chyba najważniejsze. Traktujcie siadanie na nocnik jak „wielką sprawę”: bicie brawa, wspólne cieszenie się z sukcesu oraz doping na pewno pozwoli na szybkie i bezbolesne odpieluchowanie.

Ostatnim etapem jest oduczenie dziecka korzystania z pieluchy w nocy

Dla niektórych to najtrudniejszy moment. Najważniejsze jest to, abyście zaopatrzyli się w zapas podkładów, prześcieradeł i dużą dozę cierpliwości, a na pewno się Wam uda. Niektórzy uważają, że nocne wysadzanie dziecka jest niezdrowe, ponieważ dziecko siusiając przez sen nie jest świadome tego, co robi i później może się „moczyć”. U mnie taka metoda się sprawdzała, ok. godz. 24. w nocy wysadzałam córkę i spokojnie do rana spała w komfortowych, suchych warunkach. Ważne jest, aby dziecko przed snem poszło zrobić siusiu i aby nie dawać dużo picia wieczorową porą.

Nauka korzystania z nocnika dla wielu rodziców może wydawać się wyzwaniem, ale zapewniam Was, że na każdego przyjdzie pora. Trzymam kciuki i życzę powodzenia! Zachęcam również do dzielenia się własnymi doświadczeniami z odpieluchowania Waszych dzieci.

Katarzyna Karewicz

Autor: Katarzyna Karewicz

Zawodowo zajmuje się sprzedażą, a w wolnym czasie lubi jeździć na rowerze i śpiewać.
Prywatnie mama Hani i Basi.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę