Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły PODRÓŻUJ RODZINNIE

PODRÓŻUJ RODZINNIE

 
CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WAKACJE Z DZIEĆMI?
 
Co prawda wakacje zaczną się dopiero 22. czerwca, ale przed nami do tego czasu będą jeszcze 2 długie weekendy, podczas których – jeśli się postaramy – możemy spokojnie wybrać się na kilkudniowy odpoczynek. Nim jednak ten fakt nastąpi, trzeba się do takiej podróży dobrze przygotować. Lepiej poświęcić czas na ten etap niż potem przeżywać rozczarowanie, kiedy powinniśmy cieszyć się piękną pogodą i chwilami z rodziną. Pamiętajmy, że podróż z dziećmi to nie lada wyzwanie, więc warto wcześniej przemyśleć, gdzie jedziemy, co będziemy tam robić oraz co musimy ze sobą zabrać. Oto kilka porad, które pomogą rodzinom z dziećmi spędzić na wyjeździe niezapomniane chwile.
 
Zacznijmy od walizki małego podróżnika
 
Wiadomo, że dzieci nie mają poczucia czasu i świadomości, że wyjeżdżają tylko na kilka dni. Najchętniej więc zabrałyby ze sobą wszystkie swoje „skarby”, ale niestety bagaż ma swoje ograniczenia. Nie każdy ma też ochotę płacić za dodatkowe kilogramy w przypadku lotu samolotem. W samochodzie bagażnik też ma ograniczoną pojemność, a oprócz dziecięcych rzeczy trzeba zabrać też inne torby z ubraniami. Ograniczmy więc limit zabawek do tych, które wasze dziecko absolutnie musi ze sobą wziąć, czyli ulubionego misia, zestaw do piaskownicy czy akcesoria na basen oraz plaże. Wśród tych dziecięcych gadżetów nie powinno zabraknąć także książeczki, kolorowanki czy rodzinnej gry planszowej, które umilą czas w hotelowym pokoju gdy aura nie będzie sprzyjać spacerom. Trzeba też pomyśleć o odzieży na różną pogodą, ponieważ maluchy brudzą się o wiele częściej niż dorośli. Do niezbędników wakacyjnych należy również doliczyć kosmetyczki z dziecięcymi produktami do pielęgnacji oraz apteczki pierwszej pomocy na ból i gorączkę. Musimy pamiętać, że podczas kąpieli słonecznych jest ryzyko oparzeń, a gdy wybierzemy się do lasu  czy na łąką może nas spotkać również niezbyt przyjemna przygoda i w takiej sytuacji opatrunek okaże się bardzo pomocny.
 
 
Apteczka małego podróżnika
 
W związku z tym w każdym samochodzie powinna pojawić się apteczka pierwszej pomocy z następującymi akcesoriami: środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, na przeziębienie oraz chorobę lokomocyjną  i zapobiegające odwodnieniu, ale też przeciwgorączkowe - warto spakować leki o różnym składzie, np. jeden z ibufenem, a drugi na bazie paracetamolu. Jeśli maluch zacznie gorączować, a szybka wizyta u lekarza nie będzie możliwa, trzeba je podawać na przemian i częściej niż jeden typ leku. Gdy dziecko przyjmuje jakieś medykamenty na stałe, ponieważ jest astmatykiem czy cukrzykiem, warto wcześniej wybrać się do specjalisty po recepty na kolejne dawki i je wykupić. Lepiej mieć zapas zrobiony niż potem biegać po lekarzach i aptekach.
 
Z pewnością przydadzą się też hipoalergiczne środki opatrunkowe w różnych rozmiarach - zestaw plastrów, plaster w spray'u czy bandaż, maści i spray na stłuczenia i obrzęki. Środki dezynfekujące ranę: woda utleniona lub woda utleniona w żelu, spirytus lub gaziki nasączone spirytusem, lekogaziki nasączone środkiem odkażającym, żel do prrzemywania skóry i błon śluzowych to powinno się znaleźć w medycznym niezbędniku. Preparaty przeciwko insektom przeznaczone dla dzieci czy na uczulenia przeciwhistaminowe to kolejny must have.
 
Samoprzylepna taśma mikroporowa, opatrunki nieprzylegające do rany, opatrunek na rany oparzeniowe (balsamy, kremy i żele pooparzeniowe, pianki, produkty z wysokim filtrem przeciw promieniom UV), sterylna sól fizjologiczna w ampułce, plastikowa pinceta, koc ratunkowy foliowy, rękawiczki winylowe, okład chłodzący, termometr jednokrotnego użytku, nożyczki, środki przyspieszające gojenie. instrukcja pierwszej pomocy. Gdy wyjeżdżacie do krajów o bliżej nieznanej florze bakteryjnej, najlepiej zabrać ze sobą leki osłonowe, której możemy zacząć podawać dziecku już na kilka dni przed wyjazdem po konsultacji z lekarzem. Pomoże to uniknięciu zatruciom pokarmowym i problemom żołądkowym podobnie zresztą jak inne leki zapobiegające dolegliwością układu pokarmowego, więc koniecznie włóżcie je do apteczki.    
 
Nocleg – który najlepszy?
 
Wybierając się z dziećmi na wakacje musimy wziąć pod uwagę indywidualne upodobania malucha i dopasować je do potrzeb całej rodziny. Wybór między namiotem, campingiem, prywatną kwaterą a hotelem ze wszystkimi jego atrakcjami to ogromny dylemat. Warto więc wcześniej przemyśleć, czego oczekujemy od naszego wypoczynku, sprawdzić ofertę, wyposażenie oraz wziąć pod uwagę kwestię finansową, czyli ewentualne zniżki dla rodziny. Jedno nie powinno się jednak zmieniać: zawsze szukajmy miejsc przyjaznych dzieciom. O niektórych tego rodzaju obiektach pisaliśmy tutaj
 
 
Środek transportu – jaki wybrać?
 
Gdy Wasze pociechy są już nieco starsze, zaryzykujcie przejazd pociągiem, w którym możecie zorganizować im drobną rozrywkę w postaci kolorowanki, oglądania bajek na tablecie – oto kilka naszych propozycji, czytania książeczek (najciekawsze tytuły prezentujemy u nas) czy rodzinnych gier planszowych szeroko opisywanych na portalu aktywnedzieciaki.info.
 
W czasie jazdy możecie jednak napotkać na sąsiada, który zacznie krzywo potrzeć na towarzystwo płaczących i rozbrykanych dzieci, co dla nikogo nie jest miłe, więc warto także rozważyć podróż własnym samochodem - zwłaszcza przy najmłodszych. Tutaj sytuacja staje się o tyle poważna, że z niemowlęciem i przedszkolakiem w roli pasażera prawdopodobnie konieczne będą postoje w nieregularnych odstępach, co przy zorganizowanych środkach lokomocji bywa niemożliwe. W tym przypadku jednak trzeba najpierw sprawdzić techniczny stan pojazdu oraz wyposażenie. Warto też zaopatrzyć się w fotelik.
 
Jeśli jednak planujecie dłuższą podróż zagranicę, lepiej wybrać samolot, który zapewni Wam komfort, wygodę i w miarę krótki czas podróży, co przy małym dziecku jest wręcz zbawienne. Może się okazać, że prześpi całą drogę i w ogóle nie będzie problemów. Ważne w tym miejscu są następujące informacje: dziecko poniżej 2. roku życia w turystyce lotniczej określa się terminem infant, co oznacza, że za bilet płaci ono zaledwie 10% ceny regularnej. Nie posiada ono też prawa do własnego miejsca w samolocie, co oznacza, że podróżuje na kolanach rodziców. Niemniej warunki transportu najmłodszych określa indywidualnie tuoroperator.   
 
Dokument tożsamości dla dziecka
 
Dowód osobisty dla małego dziecka - warto go mieć nawet w Polsce ze względów bezpieczeństwa. Gdy jednak macie zamiar podróżować po całej Unii Europejskiej to już po prostu konieczność. Do jego wyrobienia potrzebna jest oczywiście pisemna zgoda przynajmniej jednego z rodziców czy opiekuna lub jego obecność podczas odbioru. Dziecko do 5. roku życia również powinno udać się do urzędu gminy. Aby procedura mogła się rozpocząć, trzeba doneść wypełniony formularz wraz ze zdjęciem. Obecnie stosowny wniosek można też przesłać elektornicznie, ale wymagany jest podpis elektroniczny oraz profil zaaufany na platformie ePUAP. Dziecko, które nie ukończyło 5. roku życia otrzymuje dokument tymczasowy ważny przez 5 lat. Potem trzeba wyrobić nowy, ponieważ wiąże się to ze zmianą wyglądu malucha, który szybko rośnie. Natomiast przy starszych dzieciach konieczność wymiany następuje co 10 latach. Nie wymaga się też do 5. roku życia podpisu dziecka, a dokument nie zawiera żadnych danych biometrycznych. Co ważne: jeśli wydarzy się sytuacja, że straci on wazność podczas pobytu zagranicą, to i tak można posługując się tym dokumentem wrócić do kraju. 
 
 
Zaplanować maluchowi czas
 
Gdy jesteśmy dorośli nasze nawyki turystyczne są już ukształtowane, ale w sytuacji kiedy na świecie pojawia się dziecko nagle okazuje się, że wszystko - nawet sposób podróżowania musi ulec pewnej modyfikacji. Pamiętajmy, że wiek ma swoje prawa i przy wyborze rozrywek musimy wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje malucha, zainteresowania oraz wygodę każdego. Trzeba mu też zapewnić rozrywkę, gdyż leżenie na plaży to niekoniecznie jego ulubiona forma spędzania czasu. Wiele hoteli ma rozwiązania dedykowane najmłodszym, dzięki którym nie będą się oni nudzić, ale jeśli wybraliśmy się w podróż na własną rękę rodzice muszą się angażować w zabawę z dzieckiem, np. budując z nim zamek z piasku czy kąpać się razem w morzu. Niektóre wolą zbierać muszle lub kamienie wyrzucane przez wodę na brzeg, spacer lub wycieczki statkiem, co może okazać się niezapomnianym przeżyciem również dla dorosłych. Kazdego jednak kiedyś dopada zmęczenie długimi pieszymi wędrówkami i w takiej sytuacja możecie wybrać się z dziećmi na lody czy do parku rozrywki. Warto poświęcić ten czas dziecku. W końcu ma to być chwila pełna szczęścia dla całej rodziny.
 
Bezpieczeństwo przede wszystkim
 
Jeśli nie chcemy, aby spotkały nas jakieś przykre dolegliwości podczas wakacji, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad, o których przeczytacie poniżej:
  • Na plażę zawsze zabierajmy kremy z filtrem oraz jakieś nakrycie głowy, które ochroni ciało i głowę przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych.
  • Nigdy nie zostawiajmy dziecka samego w kąpielisku, gdyż nawet najlepszemu pływakowi mogą się przytrafić nieoczekiwane przygody, które zakończą się tragicznie, dlatego warto zapoznać się z zasadami panującymi w akwenie oraz zapytać o ratownika.
  • nigdy nie zostawiamy dziecka w samochodzie 
  • Gdy wybierzecie się do lasu czy na porośnietą łąką, koniecznie zadbajcie o odpowiednią odzież nie tylko dla dziecka, ale też dla siebie. Przed kleszczami i ich chorobami powinien chronić się każdy niezależnie od wieku. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak przytrafi się taka przygoda, lepiej udać się do lekarza, który usunie kleszcza i odpowiednio zaopatrzy, a w razie konieczności poda leki. Pamiętajcie, aby nigdy pod żadnym pozorem nie wyciągać zagnieżdżonego owada na właśną rękę, gdyż może okazać się, że jego fragmenty zostaną w naszym ciele, a tego nikt chyba nie chce. Dodatkowo, jeśli okaże się, że kleszcz był zakażony boleriozą, czeka nas długie i trudne leczenie. Jesli oczywiście w pore wykryjemy chorobę. Obecnie wiele placówek medycznych wykonuje też badania na wyjętym owadzie w kierunku najpopularniejszych chorób przenoszonych przez owada, więc człowiek niemal natychmiat dowiaduje się, czy powinien przyjmowac leki zabobiegające zakażeniu czy jednak jest bezpieczny.  
  • W górach nigdy nie zbaczajmy z trasy, a gdy pogoda robi się niebezpieczna lepiej wezwać ratownika lub szybko wrócić do hotelu czy pensjonatu.
  • Kradzieże, nieszczęśliwe wypadki czy inne okoliczności nieprzewidziane podczas urlopu zawsze mogą się przytrafić – w takich okolicznościach najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne, szczególnie gdy wybieramy się zagranicę. Wszystko po to, aby w razie jakichkolwiek problemów pokryć koszty leczenia czy odszkodowania.  
  • Zawsze podawajmy dziecku umyte warzywa i owoce, co jest szczególnie ważne nie tylko podczas pobytu w krajach egzotycznych, ale w Polsce również, ponieważ nigdy nie wiemy, jakie pasożyty czy bakterie mogą się na nich znaleźć, a leczenie naszego dziecka w przypadku braku odporności może okazać się długie i uciążliwe. Higiena rąk i jedzenia powinna być więc zachowana w każdej sytuacji i miejscu. 
  • Pamiętajmy też o sprawdzeniu karty szczepień oraz ewentualnym szczepieniu na niektóre choroby.      

Nie ma nic piękniejszego niż rodzinna wyprawa na wakacje, ponieważ to jest czas na wzmacnianie więzi między rodzicami a dziećmi, na odrobinę spokoju i odpoczynku od codziennych obowiązków. Macie świadomość, że nic nie musicie, nic Was nie goni, a dzieci nie mają szkoły do której muszą się przygotować.

Jednak, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem i po powrocie można było wspominać tylko dobre chwile, apelujemy o zdrowy rozsądek i zabawę sprawdzonym miejscu. Zawsze kierujmy się opiniami innych, którzy już byli w danym miejscu. Doświadczenie innych przywiezione z takich podróży to rzecz niezbędna.                
 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę