Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły POZYTYWNI BOHATEROWIE W KRESKÓWKACH DLA PRZEDSZKOLAKÓW

POZYTYWNI BOHATEROWIE W KRESKÓWKACH DLA PRZEDSZKOLAKÓW

CZYLI JAKIE BAJKI POLECAMY DLA MAŁYCH WIDZÓW

Kreskówki dla dzieci. Temat szeroki i pełen dylematów: włączać je dzieciom, czy nie? Jeśli tak, to które i na jak długo? Maluchy lubią oglądać przygody ulubionych bohaterów, a my potrzebujemy trochę świętego spokoju lub, po prostu, musimy podgonić jakieś prace w domu bez udziału potomstwa. Poszukajmy więc bajek, które będą na przyzwoitym poziomie, po czym ustalmy z dzieckiem, ile odcinków/ile czasu będzie mogło przeznaczyć na oglądanie wybranej kreskówki. Bajki w wersji limitowanej, dobre jakościowo z dostosowanym do wieku przekazem mogą być naszym sprzymierzeńcem.

Jak już sobie ustalimy, czy i jak długo pozwalamy dzieciom na oglądanie bajek, pozostaje nam wybór konkretnej serii. Jest ich ogrom, przez co trudno na pierwszy rzut oka zorientować się, które z nich warto włączyć dzieciom, a których lepiej unikać. Żeby troszkę ułatwić Wam zadanie i by wybór bajki nie przypominał przedzierania się przez gęstą dżunglę, chciałabym w tym wpisie podzielić się z Wami propozycjami, które uważam za fajne i ciekawe. Nie epatują one przemocą i brzydotą, nie promują agresji. Przedstawiają pogodnych bohaterów reprezentujących mądre i dobre wartości. Dużo przygód, trochę edukacji i odrobina dydaktyki. Bezpieczne i godne polecenia!

Pidżamersi (ang. PJ Masks, od 2015) – francuski serial animowany stworzony na podstawie książki Les Pyjamasques autorstwa francuskiego pisarza Romualda Racioppo. Bohaterami kreskówki jest troje dzieci, które na co dzień prowadzą całkiem zwyczajne życie. Nocą natomiast aktywują swoje bransoletki, które są połączone z ich piżamami i przeobrażają się w Pidżamersów, aby rozwiązywać zagadki, walczyć z przestępcami i przeżywać niesamowite przygody.

Ciekawski George (ang. Curious George, od 2006) – amerykański serial animowany zrealizowany na podstawie książek o tym samym tytule. Przedstawia przygody małej małpki - George'a, której właścicielem jest Mężczyzna w Żółtym Kapeluszu. Odcinki prezentują wiele zabawnych perypetii oraz nieporozumień, które mają na celu wyjaśnienie i przybliżenie dziecku różnych istotnych zagadnień z życia codziennego. Śmiejąc się z przygód małpki dostajemy jednocześnie lekcję dotyczącą następstw i konsekwencji naszej niewiedzy czy nieostrożności. 

Świnka Peppa (ang. Peppa Pig, od 2004) – brytyjski serial animowany, przedstawiający codzienne życie świnki Peppy, jej rodziny i przyjaciół. Skierowany jest on głównie do dzieci w wieku przedszkolnym oraz odrobinę mniejszych. Jest to zbiór ciepłych i przesympatycznych opowieści z życia zwykłej rodziny. W sposób prosty i zrozumiały, a czasem zabawny, opowiada i tłumaczy realia codzienności.

Psi patrol (ang. PAW Patrol, od 2013) – kanadyjski serial animowany stworzony przez Keitha Chapmana. Serial opowiada o przygodach siedmiu szczeniąt, którym przewodzi dziesięcioletni chłopiec, Ryder. Razem tworzą drużynę o nazwie Psi Patrol, która pomaga  potrzebującym i stawia czoło zagrożeniom. Każdy z piesków ma przypisane indywidualne cechy: Chase to pies policyjny, Marshall strażacki, Skye to pies od zadań w powietrzu. Oprócz typowych dla każdego pieska cech, szczenięta posiadają swoje pojazdy, ekwipunek wykorzystywany w akacjach ratowniczych i odznakę służącą do identyfikacji i komunikowania się z pozostałymi członkami drużyny, z Ryder’em i Wieżą Kontrolną. 

Tomek i przyjaciele, dawniej Parowóz Tomek i jego przyjaciele (ang. Thomas the Tank Engine and Friends (serie 1-5) oraz Thomas and Friends (od serii 6)) – animowany serial telewizyjny oparty na serii książeczek dla dzieci The Railway Series, napisanych przez Wilberta Awdry'ego. Program był pierwszy raz emitowany w 1984 roku. Serie 1-12 zostały zrealizowane na taśmie 35mm przy pomocy specjalnej kamery, która filmowała zdalnie sterowane modele lokomotyw i wagonów, wykonane w skali 0. Modele mają wymienne (choć nieruchome) „twarze”, co umożliwia pokazanie ich mimiki, a także ruchome (również zdalnie sterowane) oczy.
Serial opowiada o przygodach sympatycznej lokomotywy o imieniu Tomek. Razem z grupą przyjaciół - innych lokomotyw, dba o to, aby wszystko na stacji przebiegało prawidłowo. Dzięki pracowitości i staranności może nosić na boku numer 1. Bajka pokazuje, że przyjaźń i współdziałanie są kluczem do sukcesu oraz pomagają w pokonywaniu trudności.

Parauszek i przyjaciele – polski serial animowany, wyprodukowany w 2013 roku przez wytwórnię filmową Se-ma-for w Łodzi. Został zrealizowany w technice poklatkowej (stop motion) animacji lalkowej, w oparciu o bajki Wojciecha Próchniewicza. Premiera serialu odbyła się 1. września 2013 roku. Przedstawia on przygody Parauszka, małego zajączka, który wraz ze swoimi przyjaciółmi mieszka w krainie zwanej Naszym Lasem. Losy Parauszka i przyjaciół obserwowane są przez wszechwiedzącą sowę Uhu, komentującą wydarzenia z dorosłego punktu widzenia. Dzięki perypetiom zwierzątek, dzieciaki uczą się zasad dobrego wychowania, współdziałania w grupie, odpowiedzialności i wiary we własne siły. Kreskówka była konsultowana z psychologiem dziecięcym. Wartość edukacyjna jest podawana dyskretnie, za pomocą delikatnej pedagogiki.

Blaze i mega maszyny (ang. Blaze and the Monster Machines, od 2014) – amerykański serial animowany. Serial opisuje perypetie ośmioletniego młodego technika – AJ'a, który podróżuje wraz ze swoim czerwonym monster truckiem Blaze'm przeżywając codziennie niesamowite przygody oraz rozwiązując różne problemy. W tym serialu zwierzęta i ptaki nie mają nóg, lecz koła. Blaze to mistrz toru wyścigowego i bohater, do którego wszyscy zwracają się o pomoc, bo żadna inna maszyna nie radzi sobie z kłopotami tak, jak on. Blaze wie bowiem wszystko o technice, inżynierii i matematyce, dzięki czemu mali widzowie mogą zapoznać się z naukowymi ciekawostkami.

Lista ciekawych bajek jest naprawdę długa. Ta powyższa to zaledwie niewielka jej część. Kreskówki są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Napiszcie, jakie bajki lubią Wasze dzieci. 

Katarzyna Kata

Autor: Katarzyna Kata

Polonistka, mama dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Czyta na akord, praktykuje jogę, a po godzinach zapełnia słoiki przetworami. Stroni od telewizji, woli radio i reportaże.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę