Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły PRZYJĘCIE URODZINOWE

PRZYJĘCIE URODZINOWE

CZYLI 10 WSKAZÓWEK, JAK ZORGANIZOWAĆ WYMARZONE URODZINY DLA DZIECKA.

Każdy z nas chce być super rodzicem, a jak powszechnie wiadomo, dla maluchów miarą sukcesu organizacyjnego rodzica jest przygotowanie wymarzonego, najlepszego przyjęcia urodzinowego i fantastycznej zabawy dla dzieci.

Trudno się zresztą dziwić naszym latoroślom, że czekają na ten dzień jak my na poranną kawę. Któż nie lubi być w centrum uwagi, któż nie kocha prezentów i słodkości i któż nie uwielbia być przytulanym i uwielbianym przez wszystkich.

I dlatego poniżej kilka wskazówel dotyczących tego, jak zapewnić naszym dzieciom wymarzone urodzinowe przyjęcie, a nam - nieco pozorny, ale jednak - komfort funkcjonowania tego dnia.

1. PLANOWANIE PRZYJĘCIA

Zaplanuj datę przyjęcia urodzinowego na minimum 30 dni przed terminem jego realizacji. Najlepiej, jak urodzinowe obchody odbędą się w dniu, kiedy wypada to najważniejsze dla naszej pociechy święto lub 2-3 dni po tej dacie, raczej nie później. Odradzamy świętowanie przed terminem.

2. LISTA GOŚCI

Ustal listę gości z założeniem, że nie łączymy rodziny w tym wielbiących wnuka dziadków z rodzicami kolegów i koleżanek.  Najlepszym modelem jest zorganizowanie rodzinnego niedzielnego obiadu z rodziną i przyjęcia z rówieśnikami. Dziadkowie zazwyczaj nieograniczeni w swej miłości zaskarbiają całą uwagę malucha, co skutkować może niezadowoleniem młodych uczestników przyjęcia i ich rodziców.
Pamiętaj, by to Twoje dziecko wskazało, kogo chce zaprosić, to jego sympatie ważniejsze są od naszych konwenansów i jego relacje w tym dniu powinny być najistotniejsze.

3. MIEJSCE WYDARZENIA

Ustal miejsce i wersje wydarzenia – to istotne czy planujesz przyjęcie w ogrodzie, w domu czy w miejscu zewnętrznym czy atrakcją jest warsztat kulinarny czy gra integracyjna, czy nasz dom lub działka jest miejscem eventu, czy być może korzystamy z zewnętrznych atrakcji dla dzieci – w przypadku tych zewnętrznych lokalizacji warto podjechać i zobaczyć jak wygląda przestrzeń, bo o ile McDonalds czy Multikino zapewniają bardzo dobre standardy, o tyle inne prywatne inicjatywy warto skontrolować.

4. POTWIERDZENIE

Potwierdź datę i miejsce wraz z planowaną orientacyjną liczbą gości – tu nie zapomnij, by ustalić z administratorem obiektu, że finalna ilość uczestnikówzostanie podana na 2-3 dni przed wydarzeniem – szkoda płacić za chorych, zapominalskich i niechętnych z zasady, którzy jednak nie zdecydują się na przyjście.

W domowych przestrzeniach ilość gości determinowana jest zazwyczaj przez miejsce, jakim dysponujemy, pamiętaj, by ewentualne ogrodowe party w przypadku braku pogody miało szanse na przeniesienie do domu, chyba, że masz altankę lub namiot ogrodowy z nagrzewnicą.

Obdzwoń telefonicznie rodziców tak, by zasygnalizować im datę i godzinę obchodów urodzin naszego jubilata wraz z informacją o planowanych atrakcjach. Rodzice powinni wiedzieć, czy planujemy plenerowe aktywności czy raczej domowe kino.

5. ZAPROSZENIA

Dwa tygodnie przed spotkaniem przygotuj, najlepiej ze swoim dzieckiem, urodzinowe zaproszenia, które wręczysz rodzicom w przedszkolu, szkole lub wyślesz e-mailem czy pocztą – tu wszelkie formy są dopuszczalne. Ważne, by zaproszenie zawierało informację z kontaktem do ciebie i terminem, do kiedy prosisz o potwierdzenie obecności. Zazwyczaj dajemy 3-4 dni na informację zwrotną, tak by każdy miał szanse na zweryfikowanie swoich planów.

6. SCENARIUSZ PRZYJĘCIA

Koniecznie zaplanuj harmonogram dnia, ponieważ jego brak skutkował będzie chaosem, bałaganem i, co gorsza, zaowocować może niezadowoleniem naszego malucha. Nie ma nic gorszego niż mruczące pod małym noskiem niezadowolenie „głupie to przyjęcie” czy „ mamo, nudzę się”. W tym drugim przypadku dyskomfort dosięgnie też nas jako organizatorów. O ile wiadomym jest, że kreatywność maluchów nie zna granic i niejedna zwykła piłka była największą atrakcją przyjęcia, to przygotowanie na znudzone miny i brak pomysłów latorośli da nam szanse na pełen sukces i wysoki poziom zadowolenia.
Nie ma znaczenia, czy będą to gry zręcznościowe, wspólne malowanie laurki, czy karaoke -  ważne by był plan!

7. SMAKOŁYKI

Smakołyki to temat pozornie prosty, ale zwróć, proszę, uwagę by zapytać lub napisać w zaproszeniu informację o konieczności zgłoszenia ewentualnych alergii czy ograniczeń żywieniowych. Standardem stają się już przyjęcia, gdzie połowa dzieci nie przyjmuje glutenu, druga połowa laktozy, a rodzice są weganami.

8. TORT

Tort – najważniejszy punkt każdego przyjęcia - możesz upiec go sama, lub zamówić, ważne jednak, by smak był ulubionym smakiem naszego dziecka i wyglądał jak ze snu, by na sam widok nasz potomek czuł wagę i znaczenie jego święta. Tort uzbrojony w świeczki obudowany rytuałem zdmuchiwania płomienia i niewypowiedzianym tajemniczym marzeniem to bardzo ważny rytuał. To również czas na wypakowanie prezentów, o ile nie robiliśmy tego od razu podczas ich przyjmowania. Obie formy są dopuszczalne.

9. ZAKOŃCZENIE

Zakończenie przyjęcia bywa dość trudne, bo zazwyczaj w różny sposób i o niejednolitych porach mali i duzi goście opuszczają przyjęcie. Bardzo prostym zabiegiem pozwalającym na sterowanie również tym procesem jest zaplanowanie i zapisanie w zaproszeniu godzin trwania przyjęcia np.; „Przyjęcie odbędzie się w Multikinie w godzinach 16.00-20.00”, „Zapraszamy na przyjęcie urodzinowe Kubusia w godzinach 16.00-20.00." To też konieczny element w przypadku przyjęć bez udziału rodziców pozwalający im na zaplanowanie czasu w trakcie imprezy dla dzieci.

10. KROPKA NAD "I"

Miłym akcentem jest wysłanie do rodziców zdjęć z imprezy wraz z podziękowaniem za to, że mogliśmy razem świętować to ważne wydarzenie. Taka forma pozwoli nam na osiąganie trwałego efektu komunikacyjnego, a co za tym idzie: zapewnienia frekwencji na kolejnych wymarzonych urodzinowych szaleństwach naszego dziecka.


Po tak profesjonalnie przygotowanym przyjęciu, na pewno spotka nas najpiękniejsza nagroda, czyli uśmiech naszego dziecka i zmęczone „dobranoc Mamo, dobranoc Tato - było super”.                                                                                                    

 Agnieszka Chwaścińska

Autor: Agnieszka Chwaścińska

Prywatnie mama trójki dzieci:)

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę