Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły RODZEŃSTWO

RODZEŃSTWO

CZYLI NAJLEPSZY PREZENT,  JAKI MOŻESZ DAĆ SWOJEMU DZIECKU


Być może niektórzy z Was stają właśnie przed dylematem - starać się o drugie dziecko, czy może skupić się na tym, które już jest z nami. Wśród najróżniejszych, mniej bądź bardziej racjonalnych argumentów za i przeciw, zastanawiacie się zapewne, co na to Wasz jedynak. Spróbujmy się więc trochę przyjrzeć zaletom posiadania rodzeństwa z perspektywy malucha. Dla wyjaśnienia: moim zamiarem nie jest przekonywanie Was o wyższości posiadania więcej niż jednego dziecka nad modelem rodziny 2+1. Chciałabym jednak - nie tylko jako psycholog - ale przede wszystkim jako mama rodzeństwa i siostra starszego brata, zebrać najważniejsze „za” i, być może, otworzyć pole do jakiejś dyskusji czy wymiany doświadczeń.

Gdy pojawia się nowy członek rodziny, zmienia się wiele wokół nas – rodziców, ale także wokół naszego pierwszego dziecka. To nowa sytuacja, w której wszyscy musimy się odnaleźć i oczywiście nie jest to czas tylko i wyłącznie pełen radości, wspólnej zabawy, uśmiechu i zgody. Bywają chwile trudne, przepełnione zmęczeniem, stresem, zazdrością czy smutkiem. Pamiętajmy, że - prędzej czy później - one też mijają i paradoksalnie mogą umocnić więzi rodzinne, także między rodzeństwem. Obserwując rodziny posiadające więcej niż jedno dziecko, a przede wszystkim obserwując dzieci posiadające rodzeństwo, można zwrócić uwagę na parę ważnych, pozytywnych aspektów takiego stanu rzeczy.

Przede wszystkim – co wyda się truizmem, ale nie zawsze o tym pamiętamy - rodzeństwo ma siebie nawzajem. W chwilach przykrych, kiedy coś złego dzieje się jednemu z dzieci, często to drugie staje w obronie brata czy siostry, nawet kiedy na co dzień nie dogadują się najlepiej. Brat czy siostra potrafi dać zupełnie inne niż rodzicielskie wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. Co być może jest jeszcze ważniejsze – rodzeństwo ma siebie w chwilach radosnych, do wspólnej zabawy, wesołych igraszek – to szczególnie cenny dar, kiedy w towarzystwie samych dorosłych na nieco nudnym dla nich spotkaniu mogą wspólnie pohasać, pobiegać, pobawić się chociażby w chowanego.

Z bratem czy siostrą u boku dziecko trochę szybciej się socjalizuje, uczy się bycia w bliskiej relacji z drugim człowiekiem, ale nie z rodzicem – z drugim dzieckiem, którego pozycja w rodzinie, wobec rodziców jest praktycznie taka sama (a przynajmniej powinniśmy się starać, żeby tak było). Z bratem czy siostrą jest się na co dzień, w chwilach dobrych i tych trudniejszych, rano tuż po wstaniu z łóżka i wieczorem przed snem, przy śniadaniu i przy wspólnym czytaniu bajki.

Bardzo ważna jest umiejętność dzielenia się i współpracy, którą w ciągu tygodni, miesięcy i lat bycia razem nabywa rodzeństwo. Dzieci dzielą ze sobą nie tylko zabawki, słodycze czy komputer – dzielą też pewną przestrzeń (nierzadko wspólny pokój) i przede wszystkim rodziców i czas, który im oni im poświęcają. Będąc razem, pomimo dostrzeganych także przez same dzieciaki różnic miedzy sobą (np. jedno jest nieśmiałe, drugie odważne) uczą się wytyczać wspólne cele, nawiązywać sojusze i razem dążyć do ich realizacji (np. jak posprzątamy nasz pokój, mama pozwoli nam wyjść na plac zabaw).

Dorastając z bratem czy siostrą dziecko uczy się też cierpliwości, tego, że czasem trzeba poczekać na swoją kolej, że nie zawsze moje plany muszą zostać spełniona na początku, być może czasem potrzeba mojego brata czy siostry jest silniejsza i wymaga szybszego zaspokojenia, niż moja.

Nie sposób ukryć, że nieodzowną częścią relacji między rodzeństwem są kłótnie. Czasem bywają okresy wzmożonej i zaostrzonej „walki” pomiędzy dziećmi. Jednak przez te spory, dzieci uczą się radzenia w sytuacji konfliktowej, poznają kompromis, próbują szukać rozwiązań w spornych sytuacjach. Tutaj ważna jest postawa rodziców, którzy powinni pozwolić dzieciom, jak to tylko możliwe, samodzielnie rozwiązywać konflikt, nie wtrącać się w każdą kłótnię (oczywiście nie mówimy tu o przypadkach niebezpiecznych). Jeżeli rodzic już staje się rozjemcą, ważne, aby potrafił trzeźwo spojrzeć na sytuację problemową, nie wyróżniając, nie faworyzując, ale też nie obwiniając z góry i nie etykietując swoich dzieci (Kasia jest zawsze bardzo grzeczna, a Grześ nigdy nie słucha). Warto też zachęcać dzieci do przebaczania sobie nawzajem, jasne jest bowiem, że w jednym przypadku bardziej zawini siostra, a w drugim brat, ale umiejętność przebaczania jest niezwykle istotna, bo pokazuje dzieciom, że między ludźmi, którzy się kochają, nie istnieją mury nie do przebicia – możemy się różnić, możemy się ze sobą nie zgadzać, możemy się pokłócić, ale przebaczymy sobie, bo się kochamy i łączy nas wiele dobrego.

Pamiętajmy też, że dzieci niesamowicie szybko uczą się od siebie nawzajem. Rodzeństwo daje czasem doskonałą motywację do pracy, do samorozwoju. Aktywny i wszędobylski maluch nieraz z podziwem patrzy na swoją starszą, spokojną siostrę, chce ją naśladować kiedy odrabia lekcje, rysuje albo czyta książkę. Z drugiej strony ona daje się czasem wciągnąć w szalone zabawy swojego młodszego brata, gonienie się na placu zabaw czy fikanie koziołków w piaskownicy, staje się bardziej odważna i otwarta na innych.

Przytoczone przeze mnie plusy posiadania rodzeństwa, pewne umiejętności, które nabywają dzieciaki mające brata czy siostrę nie są oczywiście zarezerwowane tylko dla nich. Niemniej jednak dając swojemu dziecku rodzeństwo, ofiarowujemy mu szansę na jedyną w swoim rodzaju, pełną wielu emocji, miłości, czasem burz i złości, ale niezwykle silną więź, która przetrwać może w dobrym stanie całe życie, także wtedy, kiedy już nas, rodziców, nie będzie z nimi.

Natalia

Autor: Natalia

Psycholog i socjolog, w trakcie kursu psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
Fascynuje ją drugi człowiek, jego myśli, emocje, cele i pragnienia.
Ważną częścią jej aktywności jest wsparcie udzielane osobom w żałobie, szczególnie rodzicom, którzy stracili dzieci w różnym wieku.
Prywatnie kocha kino gangsterskie, dobre książki i piękną muzykę. Mama Ani, Wojtka i śp. Oli.

 

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę