Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły RODZINNEJ ZABAWY NIGDY ZA WIELE

RODZINNEJ ZABAWY NIGDY ZA WIELE

CZYLI GRAMY W GRY PLANSZOWE, KARCIANE I NIE TYLKO!

Pomysłów na spędzanie czasu z dziećmi nie brakuje dookoła. W tygodniu mamy dużo zajęć, jesteśmy zabiegani i zawieszeni między wieloma obowiązkami. Co zrobić, aby oderwać się na chwilę od szarej codzienności i przenieść się całą rodziną w inny wymiar? Zapomnieć na chwilę o tym, co jeszcze trzeba zrobić i zafundować sobie restart. Z pomocą przychodzą nam gry planszowe i zabawy zręcznościowe.

Zapewniają nam one:

  • wartościową rozrywkę
  • oderwanie od rzeczywistości
  • pobudzenie kreatywności i wyobraźni
  • zdrową porcję logicznego myślenia
  • pogłębienie więzi rodzinnych
  • naukę zasad fair play
  • naukę współzawodnictwa i rywalizacji
  • umiejętność współpracy w grupie, z partnerem, indywidualnie
  • naukę poprzez zabawę.

Poniżej znajdziecie kilkanaście gier, które przypadły nam do gustu. To jedynie kropelka w morzu, bo ciekawych gier obecnie mamy setki do wyboru.

Dobble
Świetna karcianka. Gracze szukają na swoich kartach dwóch takich samych obrazków i zrzucają karty mówiąc (lub wykrzykując!), z której pary schodzą. Na każdych dowolnych dwóch kartach jest tylko jeden powtarzający się obrazek. Kto pierwszy je znajdzie i pozbędzie się kart wskazując, o które pary chodzi, wygrywa.

Szachy
Idealna gra dla tych, którzy nie przepadają za losowością w grach planszowych. Tu jesteś zdany tylko na siebie, na swoje logiczne i strategiczne myślenie oraz przewidywanie ruchów przeciwnika. Dla dzieciaków mistrz w ćwiczeniu koncentracji, cierpliwości oraz spokoju.

Warcaby, chińczyk, wojna
Tak na rozgrzewkę i na dobry początek przygody z grami planszowymi. Dobrze sobie odświeżyć te starsze klasyki razem z młodszym pokoleniem.

5 sekund junior
Gra na refleks, kojarzenie i wiedzę ogólną. Gracz ma odpowiadać na pytania, niby nieszczególnie trudne, ale na poprawną odpowiedź ma tylko...5 sekund. Jeśli lubicie adrenalinę, hałas i emocje towarzyszące rozgrywkom, to „5 sekund junior” nie powinno Was zawieść.

Bingo
W każdej rundzie gry zawodnicy kręcą ruletką, a następnie kładą wylosowane obrazki na swojej planszy. Wygrywa osoba, która najszybciej ułoży rząd składający się z pięciu identycznych obrazków. 

Mądry Zamek
Gra wykorzystuje pomysłowość, wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia podczas konstruowania zamków z drewnianych elementów. Zadanie polega na takim ułożeniu drewnianych klocków, aby powstał jeden z zamków umieszczonych w książeczce z zadaniami. Niektóre zagadki są proste i powinien sobie z nimi poradzić nawet niedoświadczony budowniczy. Są też takie, które będą nie lada wyzwaniem nawet dla wytrawnego architekta. Mądry zamek kształci umiejętności logicznego myślenia i rozwija wyobraźnię przestrzenną.

Dragonia
Typowa gra zręcznościowa, coś jak bierki tylko na innych elementach. Na wielkiej smoczycy rozkłada się jaszczurki oraz smocze jaja, a zadanie graczy polega na ściąganiu jaszczurek za pomocą pęsety w taki sposób, aby żadne jajeczko nie zleciało. Ćwiczenie motoryki małej gratis!

Pełny kurnik
Dla najmłodszych graczy na przetarcie szlaków. Gra jest zatem banalnie prosta: gracze rzucają kostką, gdy wypadnie dana liczba oczek, wybierają odpowiednio: jajo, kurczaczka lub kurę i układają je na grzędach. W międzyczasie mogą wymieniać sobie poszczególne karty na większe do momentu, aż zapełnią cały kurnik.

Kto szybszy
Gra polega na jak najszybszym zareagowaniu na parametry, które wyrzucą kostki. Te parametry to rodzaj figury oraz jej kolor. Wygrywa ten, kto najszybciej pozbędzie się swoich figur.

Nawlekaj nie czekaj
Kolejna zabawa zręcznościowa, w której należy kolorowe kulki ułożyć zgodnie z kolejnością na karcie. Są różne stopnie trudności w układach kulek: począwszy od dwuelementowych, skończywszy na sześcioelementowych.

Dzieci z Carcassonne
W grze uczestniczy 2-4 graczy, którzy na zmianę dokładają kafelki dociągane z zakrytego stosu, tak aby pasowały one do siebie w odpowiedni sposób. Gdy jakaś droga zostanie zamknięta z dwóch stron, wtedy gracze wykładają na nią odpowiednią liczbę ludzików we właściwych kolorach. Wygrywa gracz, który jako pierwszy rozstawi na planszy wszystkie swoje „dzieci”.

Kalambury
Wszyscy je chyba znają, ale nie można ich pominąć w zestawieniu. Wspaniała zabawa dla małych i dużych, dużo śmiechu, dobrej energii no i  nie należy ona do najcichszych:)

Speed cups
Podobne do „Nawlekaj nie czekaj”, tyle że tutaj układamy kubeczki według wzoru na czas.

Dixit
Każdy gracz w swojej turze staje się bajarzem. Wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Zdanie może być pojedynczym słowem, dźwiękiem, cytatem - nie ma tu ograniczeń, można nawet coś zaśpiewać! Zadanie pozostałych polega na odgadnięciu tego skojarzenia. Gra ćwicząca słownictwo oraz...przebiegłość!

Scrabble
Klasyk. Dobra rozrywka dla całej rodziny, a dodatkowo dla dzieciaków wkraczających w świat liter, pisania, dzielenia na głoski, litery, sylaby, to świetny trening umiejętności. Nauka przez zabawę – czy jakoś tak ;)

Taboo
Zmodyfikowane kalambury. Zamiast pokazywać – opowiadamy o tym, jaki wyraz otrzymaliśmy. Różnica jest taka, że nie możemy wypowiadać określonych słów. Czyli na przykład dostajemy do zaprezentowania „garaż”, ale nie wolno używać nam słów: "samochód", "parking", "stawiać",  Nie takie proste jak mogłoby się wydawać.

Time's Up Family

W rozgrywce trwającej trzy rundy, uczestniczą co najmniej dwie drużyny, których celem jest odgadnięcie nazw przedmiotów, zwierząt oraz zawodów. Wygrywa drużyna, która po trzech rundach zgromadzi najwięcej punktów. Stopień trudności rośnie wraz z każdą kolejną rundą. Nie ma momentu, gdy któryś z graczy się nudzi, czy może pozwolić sobie na odejście od stołu. Wszyscy śledzą poczynania innych graczy, bo w następnej rundzie oni mogą dostać te same karty.

Pamiętajmy o jeszcze jednej - a nawet dwóch - ważnych sprawach. Podczas rozgrywek cała rodzina może odreagować nagromadzone stresy, napięcia, sprzeczki, słabsze chwile w ciągu dnia. Angażując się w zabawę, wkraczamy w inną strefę świadomości, gdzieś tam w tle nasza psychika przepracowuje czy dystansuje się się do wcześniejszych wydarzeń. Druga rzecz, to sposób przyjmowania porażek. Dobrze jest „przetrenować, przećwiczyć” umiejętność przegrywania w gronie rodziny, na znanym rodzinnym gruncie, po to, by dziecko wychodząc w świat, spotykając się z rówieśnikami zdobyło tę umiejętność i by pierwsze takie małe – wielkie dramaty przeżyło wśród bliskich mu osób.

Pochwalcie się, w co gracie w domu? Które planszówki znacie i polecacie?

Katarzyna Kata

Autor: Katarzyna Kata

Polonistka, mama dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Czyta na akord, praktykuje jogę, a po godzinach zapełnia słoiki przetworami. Stroni od telewizji, woli radio i reportaże.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę