Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły SZKOLNE WYCIECZKI

SZKOLNE WYCIECZKI

CZYLI PO CO I GDZIE WARTO POJECHAĆ?

Powoli kończą się wakacje, rok szkolny za pasem, pora wracać mentalnie do rzeczywistości pourlopowej. Wraz z wrześniem dzieci pójdą do szkoły, zaczną się pierwsze zebrania z nauczycielami i snucie planów na nadchodzący semestr. Pewnie wielu rodziców podczas zebrania usłyszy propozycje wycieczek dla poszczególnych klas. Świat stoi otworem, więc ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz... zasobność portfela, a pomysłów jest wiele.

Co dają dzieciakom wycieczki szkolne?

  • Nauka samodzielności – dziecko jest zdane na siebie i swoją zaradność, zatem szlifuje codzienną sprawność i staje się coraz bardziej niezależne.
  • Integracja z rówieśnikami – inna niż w klasie, w szkole, na lekcjach. Czasami uczniowie nie znają się z osiedlowego podwórka i taka wycieczka może ich do siebie zbliżyć i pozwolić na lepsze poznanie się.
  • Aktywne spędzanie czasu – na szkolnych wycieczkach nie ma nudy! Nowe otoczenie, zmiana miejsca, zwiedzanie ciekawych zabytków – to tylko kilka z wielu codziennych aktywności.
  • Poznawanie nowych miejsc i ludzi - na wycieczkach mamy okazję spotkać wiele osób. Jest to świetny sposób na zawieranie nowych znajomości czy przyjaźni oraz oswajanie się z odrębnością i zróżnicowaną kulturą poszczególnych regionów oraz innych państw, gdy mówa o wycieczkach zagranicznych.
  • Najlepsze wspomnienia – co po latach siedząc w fotelu z dzieckiem będziemy wspominać? Właśnie najbardziej udane wyjazdy, najciekawszych ludzi, przygody i anegdoty towarzyszące każdej młodzieńczej wyprawie.

Coraz popularniejsze są obecnie wycieczki szkolne do Anglii. Nic dziwnego, angielski jest jednym z najważniejszych języków świata, a Wielka Brytania stoi zabytkami i posiada bardzo liczne atrakcje dostępne dla każdej grupy wiekowej. Niemniej, wybór miejsca, do którego udadzą się dzieci na wycieczkę to często temat dzielący rodziców, głownie ze względu na koszty.

Poniżej kilka argumentów, dlaczego jednak warto rozpatrzeć taką opcje:

  • Nauka języka – chyba najważniejszy argument za wycieczką zagraniczną. Czasami organizatorzy wycieczek oferują dzieciom pobyt u brytyjskich rodzin, gdzie – nie mając wyjścia – uczniowie muszą się komunikować w obcym języku. Za zakwaterowaniem w angielskim domu idzie także codzienna umiejętność radzenia sobie w prozaicznych sytuacjach: w sklepie, na poczcie, na dworcu kolejowym itp. To dobra szkoła nauki języka obcego, gdy na bok odstawiamy gramatykę, a ćwiczymy samo praktyczne zastosowanie.
  • Poznanie innych kultur – bezcenne! Świadomość, że w innym miejscu na kuli ziemskiej żyją ludzie, którzy są zupełnie od nas różni, a przez to rozbudzają w młodym człowieku ciekawość poznawczą, to bardzo ważna kwestia przy podróżowaniu po świecie.
  • Nauka szacunku i tolerancji – bez dwóch zdań! Jak jedziemy na wycieczkę szkolną do innego kraju, to szacunek i tolerancja dla jego mieszkańców, ich kultury, obyczajów, języka to podstawa. Jeśli jako młodzi ludzie mamy do czynienia z różnymi narodowościami, ich kuchnią, sposobem życia i poglądami na świat, to mamy ogromną szansę wyrosnąć na otwartych i mądrych dorosłych.
  • Taka podróż to tez wyprawa kulinarna, podczas której dzieci kosztują często egzotycznych, nieznanych potraw, dowiadują się, że inni ludzie jedzą coś zupełnie innego, niż oni. Otwartość na świat – co tu dużo mówić – ten, kto za młodu dużo podróżuje, staje się obyty, zorientowany w wielu sprawach, których by nigdy nie poznał będąc tylko w jednym miejscu.

Wycieczki szkolne do Anglii i do innych krajów niosą ze sobą wiele korzyści. Warto zastanowić się nad tą kwestią przed pierwszym zebraniem, by mieć tę sprawę przemyślaną i zorientować się, jakie możliwości są dostępne. Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami w tym temacie. 

Katarzyna Kata

Autor: Katarzyna Kata

Polonistka, mama dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Czyta na akord, praktykuje jogę, a po godzinach zapełnia słoiki przetworami. Stroni od telewizji, woli radio i reportaże.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę