Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły W TEATRZE JEST BOSKO

W TEATRZE JEST BOSKO

CZYLI 13 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CHODZIĆ NA PRZEDSTAWIENIA TEATRALNE Z DZIEĆMI (I NIE TYLKO!)
27. marca obchodzony jest Miedzynarodowy Dzień Teatru. Ustanowiony został w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute - ITI) w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27. marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Teatr cały czas ewoluuje, zmienia się, proponuje nowe rozwiązania sceniczne. Dla najmłodszych widzów znajdziemy w nim ogromny wachlarz możliwości. Warto uczęszczać regularnie całą rodziną do teatru i wspólnie odkrywać jego urok i magię. A dlaczego? Poniżej przedstawiamy 13 powodów, dlaczego warto chodzić do teatru. 

Po co chodzić do teatru?

 1. Teatr pokazuje nam świat z innej perspektywy, przez co zyskujemy nowe spojrzenie oraz dystans do pewnych spraw. Wczucie się w role bohaterów pozwala zrozumieć postawy innych ludzi.
   
 2. Spektakle pobudzają do dyskusji. Opuszczając widownię, w głowie kłębi nam się milion myśli, które potrzebują znaleźć ujście. To wspaniała okazja do rodzinnej burzy mózgów i wspólnego interpretowania obejrzanej sztuki.
   
 3. Teatr może mieć także działanie terapeutyczne. Czasem młodsi jak i starsi widzowie mają pewne deficyty, problemy, których nie dostrzegają albo z którymi nie potrafią sobie poradzić. Obejrzenie na scenie historii, w której odnajdziemy samych siebie, może zbawiennie wpłynąć na postrzeganie samego siebie oraz swoich bolączek.
   
 4. Teatr pobudza wyobraźnię, nasze myśli wzbijają się wysoko, aby pobujać w obłokach.
   
 5. Teatr kreuje nasze wartości, poglądy, bywa opiniotwórczy.
   
 6. Dzieki teatrowi widzimy więcej, stajemy sie wrażliwsi jako obserwatorzy.
   
 7. Teatr nas zatrzymuje na godzinę, dwie, czy dłuzej i popycha do zastanowienia sie nad sobą, nad światem i jego wartościami.
   
 8. Chodzenie na przedstawienia teatralne dodaje życiu kolorów, ożywia naszą codzienność.
   
 9. Teatr jako instytucja kultury wiąże się z pewnymi ramami obyczajowowymi i zwyczajami: bardziej elegancki strój, który wybieramy udając się spektakl, cisza podczas trwania przedstawienia, punktualność, trzy dzwonki poprzedzające występ.
   
 10. Teatr to też swoisty klimat, napięcie, wyczekiwanie, tajemnica, ciemność, niby wśród ludzi, a jednak każdy widz jakby sam stwarzał sobie swoje własne projekcje podczas trwania przedstawienia.
   
 11. Znamy to powiedzenie: czym skorupka za młodu, tym na starośc trąci? Znamy! Zatem, aby nie trącić kulturalnym ignoranctwem, od najmłodszych lat zabierajmy dzieci do teatru, oswajajmy je z miejscem i zasadami, jakie w nim panują. Przedszkolak żyjący z kulturą za pan brat, w przyszłości z pewnością będzie chętnie uczestniczył w różnych artystycznych wydarzeniach.
   
 12. Teatr to dla małych widzów przede wszystkim dobra zabawa. Oglądanie śmiesznych scen, wyraziście zarysowanych postaci, obcowanie ze zmieniającą się scenografią i muzyką to niesamowita przygoda z bodźcami, dostarczająca dziecku wartościowej rozrywki.
   
 13. Nie możemy zapomnieć o wrażeniach artystycznych. Na scenie oglądamy aktorów, którzy wprowadzają nas w klimat przedstawianej opowieści. Dzieciaki bardzo przeżywają grę aktorską, często po powrocie do domu wczuwają się w to, co zobaczyli i odgrywają swój własny mały teatrzyk.

Poniżej zamieszczamy przegląd repertuarowy kilkunastu polskich teatrów z przełomu marca i kwietnia. W niektórych z nich możecie też znaleźć ciekawe atrakcje związane z obchodami Dnia Teatru. Zapoznajcie się z naszym kalendarium, może znajdziecie coś dla siebie!

BIAŁYSTOK:

Teatr Dramatyczny http://bit.ly/1IWJeHV

"Emocjałki"

Na podstawie książki pt. "Wielka Księga Uczuć" Grzegorza Kasdepki. To niepowtarzalne, multimedialne, interaktywne, współtworzone przez dzieci, przedstawienie dla najmłodszych. Jedyna okazja do scenicznego spotkania z  bohaterami kultowej „Wielkiej księgi uczuć”.

Białostocki Teatr Lalki i Aktora http://bit.ly/2c7OLFf

"Kulki"
W wielości barw i plątaninie dźwięków pojedyncze kuliste elementy łączą się w zadziwiające kompozycje wzbogacając tym samym teatralny wszechświat. Czy w tak wielobarwnej rzeczywistości, poznając i oswajając otoczenie, łatwo odnaleźć prawdziwego przyjaciela?

"Straszna Piątka"
Opowieść o zwierzątkach mniej milusińskich. Ropucha, Szczur, Nietoperz czy też Pająk – z pozoru straszne, z pozoru brzydkie, ale czy na pewno? Pozory często mylą, o czym przekonacie się oglądając naszą najnowszą Bajkę – opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny – musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć.

"Szpak Fryderyk" 
Pan Huber i pani Maier to samotni sąsiedzi, którzy mają swoje małe, własne, ekscentryczne przyzwyczajenia. Pan Huber karmi ptaki, a pani Maier… hoduje szczury. Zabawna historia o szpakach i sympatycznych gryzoniach uczy, że nie należy niczego ani nikogo oceniać po pozorach.

CZĘSTOCHOWA

Teatr im. Adama Mickiewicza http://bit.ly/2nmLtQj

"Roszpunka"
Historię Roszpunki zna prawie każdy. Piękna dziewczyna o długich włosach, czarownica, która zamyka ją w wieży i młody książę, który się w niej zakochuje. Tym razem wszystko jednak wygląda inaczej. Czarownica chce oczarować jednego z jurorów w konkursie piosenki. Niestety jej skrzeczący głos nie zapewni jej wygranej, ale… przecież Roszpunka pięknie śpiewa!

"Tajemniczy Ogród"
Opowieść Frances Hodgson Burnett's opisuje losy rozpieszczonej sieroty, Mary Lennox, która po śmierci rodziców zamieszkała u bogatego, ale pełnego goryczy, zdziwaczałego wuja. Jego dom i ogród skrywa pewną tajemnicę...

"Kometa nad Doliną Muminków"
Życie w Dolinie Muminków jest szczęśliwe i spokojne. Bohaterowie spacerują po okolicy, nurkują w morzu, bawią się oraz zbierają perły. Sielankę zakłóca informacja o zbliżającej się w kierunku Ziemi wielkiej komecie. Tylko jak ona wygląda? Jaki ma kolor i kształt? Kiedy dotrze do Doliny? Jak będzie wyglądał przebieg zderzenia komety z naszą planetą?

GDYNIA:
Teatr Miejski http://bit.ly/2n8UbzM

Teatr Miejski już po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”. W terminie od 27. marca do 2. kwietnia 2017 roku zaprasza na: warsztaty teatralne, zwiedzanie kulis sceny, próby otwarte, spektakle i performance. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji.

Harmonogram wydarzeń: 

27. marca – Międzynarodowy Dzień Teatru
g. 10:00 i 11:00 „Machina TEATR. Próby otwarte: rekonstrukcja”
g. 12:00 „Dotykanie TEATRU GOMBROWICZA”. Performance
g. 12:30 "Aktor jako instrument muzyczny". Warsztat aktorsko- muzyczny
g. 12:30 „45 minut na scenie”. Warsztat aktorski
g. 14:00 „W stronę Balladyny”. Warsztat aktorski do spektaklu „Balladyna”
g. 19:00 Józef Tischner „Historia filozofii po góralsku”
31. marca 
g. 19:00 Juliusz Słowacki „Balladyna” 
1. kwietnia 
g. 19:00 Juliusz Słowacki „Balladyna” 
2. kwietnia
g. 19:00 Józef Tischner „Historia filozofii po góralsku” 

Teatr Muzyczny http://bit.ly/2o118rF

"Pinokio"
Znana i uwielbiana przez wszystkie dzieci historia drewnianego pajacyka, który zapragnął stać się prawdziwym chłopcem. Jego niezwykłe przygody uczą, bawią i wzruszają - małych i dużych widzów. "Pinokio" to kolorowe, roztańczone, pełne fantazji widowisko oraz wspaniałe piosenki.

GLIWICE
Teatr Miejski http://bit.ly/2mHEK6m

"Niezwykły lot Pilota Pirxa"
"Niezwykły lot Pilota Pirxa" to teatralna wyprawa w Kosmos. Widzowie zostaną zaproszeni na pokład rakiety, aby towarzyszyć Pirxowi w locie egzaminacyjnym. Od tego lotu zależy, czy Pirx zdobędzie uprawnienia pilota - kosmonauty. W przestrzeni kosmicznej czekają go zaskakujące przygody i  nieprzewidziane sytuacje. Do zdania egzaminu niezbędna będzie pomoc widzów.

KATOWICE

Śląski Teatr Lalki i Aktora http://bit.ly/2nEvkYO

"Tylko jeden dzień"
Lis i Dzik obserwują narodziny muszki –  jętki jednodniówki. Zauroczeni jej delikatnością i zmartwieni faktem, że czeka ją tylko jeden dzień życia wmawiają nowej przyjaciółce, że to Lisa godziny są już policzone! Absurdalne kłamstwo pociąga za sobą szereg komicznych perypetii, które dla Jętki okazują się najpiękniejszymi chwilami w jej króciutkim istnieniu.

"Krawiec Niteczka"
Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia – za sprawą olśnienia – zostaje poetą. Niestety od tej pory uszyte przez niego ubrania może i mają w sobie coś z poezji, ale nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca nieszczęśnika z miasta; Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się Strachem na wróble i odtąd wędrują już razem na spotkanie z przygodą.

"Najmniejszy bal świata"
Mała bohaterka sztuki, zbuntowana Migawka, zachowuje się jak wiele jej rówieśniczek. Obrażona, niegrzeczna, nadąsana, stroi fochy i wie wszystko najlepiej, a na prośbę rodziców, by pomogła w przygotowaniu balu odpowiada, że „bale są głupie i śmierdzą”; jest pewna, że sama sobie poradzi, rodzice są jej do niczego niepotrzebni, bo nie pozwalają robić tego, na co ma ochotę. „Nie kocham ich” – powiada – i wysyła na inną planetę. Ale radość trwa krótko.

"Miłośc do trzech pomarańczy"
Magiczne królestwo Karo, smutny hipochondryk, książę Tartaglia, którego nikt i nic nie potrafi rozśmieszyć, zła czarownica i dobry mag, podstępni dworzanie i zabawni słudzy, a do tego wszystkiego miłość, zazdrość i walka o władzę!

Teatr Gry i Ludzie http://bit.ly/2mHSH4l

"Dobry las"
Dobry las to miejsce magiczne, cudowne. Tutaj wszystkie zwierzęta żyją w zgodzie. Jednak decyzją pewnego Ministra, las ma zostać wycięty, a w jego miejscu ma zostać wybudowany… sklep! Czy łoś, jeżyk i czapla odnajdą swój nowy dom? Czy dzieci pomogą im śpiewać ich ulubione zwierzęce hity? Czy interakcje z dziećmi na pewno pójdą po myśli zwierząt?

"Ani me, ani be..."
To autorska bajka inspirowana i oparta na dźwiękach, które często giną pośród codziennych obowiązków. Pozornie surowa scenografia, na oczach widzów zmienia się w magiczne laboratorium, gdzie prawa fizyki nie zawsze działają tak jak powinny.

"Takie sobie bajeczki"
Troje poszukiwaczy skarbów znajduje na pustyni tajemniczą księgę. Otwierając jej stronice ożywiają kolejne bajki. Pierwsza z nich opowiada, jak lampart dostał plam na skórze. W bajce tej wykorzystano techniki marionetkowe i etniczną muzykę afrykańską. 

KIELCE

Teatr Kubuś http://bit.ly/2nsbA9W

"Opowieść o Piotrusiu i Wilku"
Pantomima oraz bezpłatne warsztaty "Elementarz mima" w ramach akcji "Dotknij Teatru" - obchody Międzynarodowego Dnia Teatru - pantomima na podstawie bajki symfonicznej "Piotruś i Wilk" Sergiusza Prokofiewa. „Opowieść o Piotrusiu i Wilku” jest spektaklem o marzeniach, wyobraźni i wspomnieniach, które wydają się ulotne i kruche. Ale to dzięki nim zdobywamy to, co zdaje się nieosiągalne, albo radzimy sobie z tym, co nieuniknione. Każdy z nas, tak jak Piotruś, może odnaleźć w sobie na tyle odwagi i siły, by pokonać Wilka. Jeśli tylko w to uwierzy.

"Misiaczek"
Od babki prababki, kiedy z drzewa spada pierwszy jesienny liść, każdy prawdziwy brunatny Miś ziewa. Kiedy spada liść piętnasty, każdy prawdziwy Miś głośno pochrapuje i śni baryłki pełne miodku. Taka nasza natura. Jest jednak pewien jeden - jedyny Misiaczek, który za nic w świecie nie może zasnąć. 

KRAKÓW

Teatr Groteska http://bit.ly/2o0QPnr

"Tańcowały dwa Michały"
Dynamiczny, roztańczony i rozśpiewany spektakl oparty na znakomitej twórczości dla dzieci Juliana Tuwima. Wraz z dwoma głównymi bohaterami Dużym i Małym Michałem wyruszymy na spotkanie z szeregiem postaci występujących w znanych każdemu dziecku i dorosłemu wierszach m. in.: „Dwa Michały”, „Abecadło”, „Rzepka”, „Ptasie radio”, „Zosia Samosia” czy „Słoń Trąbalski”. 

"Przygody Tomka Sawyera"
Tomek Sawyer i Huckelberry Finn to dwóch nastoletnich przyjaciół. Jeden jest zwariowanym, niepokornym rozrabiaką, drugi – zmuszonym do samodzielności „dorosłym” dzieckiem. Obydwaj napędzani niebanalną wyobraźnią, co chwile wpadają w coraz to większe tarapaty. Ale czy każdy z nas nie marzył kiedyś o tym, by stać się piratem, marynarzem czy też odkrywcą? A realizacja marzeń bardzo często wymaga poświęceń. Nawet, jeśli w grę wchodzi mroczna tajemnica… 

"Przygody Odyseusza"
Powrót Odyseusza jest historią wzlotów i upadków, opowieścią o nieustannym borykaniu się z własnymi słabościami i...namiętnościami. Bohater zdobywa szereg doświadczeń, które kształtują jego osobowość, kreują sposób patrzenia na rzeczy i idee, upewniają w słuszności wybranej drogi.

"Ładne kwiatki"
W krainie kwiatów pojawia się potwór. Pe… – lepiej nie wymawiać jakie ma imię. Kwiaty najpierw wpadają w popłoch, a potem po naradzie u Królowej Róży postanawiają stawić czoła wrogowi. To opowieść także o tym, jak rozkwita przyjaźń, rodzi się miłość i zwycięża odwaga.

Nowohuckie Centrum kultury http://bit.ly/2o17gjO

"Pchła Szachrajka"
"Pchła  Szachrajka"  Jana  Brzechwy to jedna z najbardziej znanych bajek dla dzieci. Błyskotliwa, inteligentna i pełna elegancji  tytułowa  bohaterka  umiejętnie steruje  innymi, z właściwą  sobie złośliwością wykorzystując słabości otoczenia. Mała Pchła musi jednak w końcu zapłacić za swe wybryki i ostatecznie zmienia się w przykładną oraz godną naśladowania  postać.

Teatr Stary http://bit.ly/2n8xWu4

"Kopciuszek"
Pewna młodziutka dziewczyna wprowadza się do nowoczesnego domu ze szkła. Jej zegarek dzwoni co pięć minut, ptaki rozbijają się o szyby, nie spotkamy tu myszek ani wielkiej dyni i nikt nie przymierzy szklanego pantofelka.

Teatr Współczesny http://bit.ly/2ooXxQs

"Dynastia miziołków"
Życie dwunastolatka bywa naprawdę trudne. Codzienne wydarzenia w szkole i w domu wyzwalają istną burzę emocji i skłaniają do poważnych przemyśleń. Gdy się jest dobrym obserwatorem i ma się odrobinę poczucia humoru, można ze zwyczajnych zdarzeń stworzyć niesamowitą historię. Na taki właśnie pomysł wpadł nasz Miziołek, bohater dziecięcego bestselleru „Dynastia Miziołków”. 

"W krainie Narnii"
Kultowa powieść autorstwa Clive'a Staplesa Lewisa wydobywa na światło dzienne wagę spraw najprostszych - siłę rodzinnych więzi, wierności i poczucia odpowiedzialności. Historia znana także z lubianych przez miliony ekranizacji, tym razem opowiedziana zostaje w nowy, zaskakujący sposób, w atrakcyjnej, teatralnej adaptacji.

 "Robinson Crusoe"
Niezwykła historia o sile przyjaźni, wytrwałości, lojalności i odwadze, przeniesiona na deski sceny krakowskiego teatru, pozwala bez reszty zagłębić się w zabawne i zarazem poruszające perypetie dwojga bohaterów, którym przyjdzie zmierzyć się z plemieniem bezwzględnych ludożerców czy złowrogą hordą piratów.

Teatr Ludowy http://bit.ly/2nXGQ1X

"Syn Smoka"
Baśń japońska osnuta na motywach ludowych. Taro jest rozpieszczonym przez babcię chłopcem, który cały wolny czas, a ma go sporo, spędza na zabawie ze zwierzętami i na walkach sumo. Pewnego dnia w okolicy pojawia się Czerwony Diabeł, który porywa jego młodą przyjaciółkę Aye, zaś leciwa babcia, która wychowuje Taro, ulega wypadkowi. Beztroski świat Taro nagle rozpada się na kawałki.

"Pyza na polskich dróżkach"
Wędrówki rezolutnej, tryskającej dobrym humorem Pyzy, która uciekła ze stolnicy, żeby wędrować po Polsce, bawiły i uczyły wiele pokoleń Polaków. To dzięki jej fascynującym przygodom i dzisiaj młodzi widzowie mogą podziwiać piękno ojczystego krajobrazu, poznać wybrane regiony Polski, tradycje, zwyczaje, sztukę ludową.

"Krakowskie Abecadło"
To muzyczny spektakl dla dzieci w wieku 5-10 i ich rodziców. W tej ciekawej historii, każdej literce alfabetu przypisana jest krakowska opowieść: "Ta książeczka ci opowie różne rzeczy o Krakowie. Taka rola w niej przypadła każdej z liter abecadła. Cały Kraków poznasz wnet od pierwszego A do Zet". 

POZNAŃ

Teatr Animacji http://bit.ly/2mHG1KM

"Odlot"
Nanji, a właściwie Fryderyk (a może jednak Nanji?) to młody bocian biały, który przez zrządzenie losu urodził się nie w Europie, a w Afryce. Jest jedynym białym dzieciakiem wśród afrykańskich czarnych bocianów i przez to wszędzie czuje się obco. Ma tylko jedną prawdziwą przyjaciółkę - zwariowaną Fantu, czarną bocianicę. Przy niej zapomina o smutkach, prześcigają się w zabawach i psotach. Jednak nadopiekuńcza mama i przepracowany tata Nanjiego boją się o bezpieczeństwo syna i, w ramach kary za nierozsądne wybryki, zabraniają dzieciom się spotykać.

"Opowieści z niepamięci"
Prasłowiańska demonologia, wraz z niezwykłymi legendami i zamieszkującymi je magicznymi istotami powoli odchodzi w niepamięć. Twórcy "Opowieści z niepamięci" postanowili uchronić kilka z nich przed zapomnieniem. Na scenę wychodzą aktorzy, by, jak za dawnych czasów, powoli snuć opowieści o potężnych Płanetnikach, szalonych leśnych znachorkach Babach, przebiegłych i niebezpiecznych Jędzach, czy budzącym grozę, tajemniczym Bezkoście.

"A niech to gęś kopnie"
Któż z nas nie widział Gęsi przechadzającej się beztrosko po wiejskim podwórku? Długaśna szyja, śmieszne, kłapiaste stopy - Gęś jak to Gęś. Ale czy tak naprawdę Ją znamy? Czy zastanawialiście się kiedyś, co w takiej Gęsi siedzi? O czym myśli? O czym marzy? Twórcy spektaklu "A niech to Gęś kopnie!" zadali sobie to trudne pytanie i ku wielkiemu zdziwieniu odkryli smutna prawdę.

Teatr Wielki http://bit.ly/2nXIKj1

"Piotruś i wilki"
Dziecięca ciekawość świata zawsze była solą w oku dorosłych. Z nielicznymi chwalebnymi wyjątkami, do których z pewnością należy Prokofiew. Jego baśń muzyczna o chłopcu, który nie posłuchał dziadka i poszedł na łąkę bawić się ze zwierzętami, jest przede wszystkim odpowiedzią na zainteresowanie najmłodszych brzmieniem instrumentów orkiestrowych. 

Teatr Atofri http://bit.ly/2nXIKj1

"Do góry nogami"
Tytuł „Do góry nogami“ jest punktem wyjścia do poszukiwań odpowiedzi na pytania: jak wygląda świat postawiony na głowie i czy wszystko nadal ma takie samo znaczenie. 

"Pan Satie"
Kim Jest Pan Satie? Dźwiękiem, Rytmem. Pan Satie jest Muzyką. W papierowej scenografii powstają obrazy inspirowane utworami Erika Satie. Zabawy z dziecięcej wyobraźni łączą się z brzmieniem preparowanego pianina.

RADOM

Teatr Powszechny http://bit.ly/2o159wl

"Tajemniczy ogród"
Adaptacja wzruszającej, pełnej ciepła opowieści o przyjaźni, która potrafi odmienić smutną rzeczywistość i przywrócić radość życia. Mary Lennox po śmierci rodziców trafia pod opiekę swego wuja Archibalda i zamieszkuje w jego posiadłości. Dziewczynka wyczuwa w domu skrzętnie skrywaną tajemnicę, obserwuje dziwne zachowania mieszkańców, słyszy różne głosy, płacze i krzyki.

"Calineczka"
Przygody malutkiej dziewczynki o wielkim sercu, która wędrując przez świat, poznaje jego piękno, ale musi także stawić czoła czającym się wokół zagrożeniom. Postacie, które spotyka na swojej drodze, uczą ją wielu ważnych rzeczy - dzięki nim Calineczka dowiaduje się, czym jest wzajemny szacunek, wrażliwość na cierpienie innych, przyjaźń. 

TORUŃ

Teatr Wilama Horzycy http://bit.ly/2nn3ldE

"Dwanaście miesięcy"
W pewnym królestwie rządzonym przez niesforną królewnę, mieszkała razem ze swoją macochą i jej córką skromna dziewczynka o dobrym sercu. Dziewczynka kochała las, który – jak sądziła – znała doskonale. Każdy kamień, drzewo, wiewiórkę czy zająca. Jednak największa tajemnica lasu była przed nią wciąż ukryta.

Baj Pomorski http://bit.ly/2nsgHaw

"Wschód i zachód słonia"
Przedstawienie jest subtelną, wzruszającą opowieścią o matczynej miłości, która pomaga otworzyć się na świat, o przyjaźni, wrażliwości na innych, poświęceniu.

"Brzdęk i dźwięk"
Przedstawienie „Brzdęk i Dźwięk” w całości opiera się na pracy z dźwiękiem i muzyką. Rytmiczne utwory (wyliczanki, szepty, proste piosenki, nazywanie świata poprzez wyrazy dźwiękonaśladowcze) oraz gra na instrumentach zbudują wyjątkową muzyczną atmosferę spektaklu.

"Strach ma wielkie ... zęby"
Główną bohaterką przedstawienia w reżyserii Laury Sonik jest Mysz. Czuje się ona ignorowana i niedoceniana przez pozostałe zwierzęta z lasu, a wszystko przez jej malutki wzrost. W jej drobnym ciele bije jednak wielkie i mężne serce, dlatego Mysz postanawia zmienić ten stan rzeczy. Dokonuje drobnej operacji, po której wywraca do góry nogami życie swoje i przyjaciół.

WARSZAWA

Teatr Capitol http://bit.ly/2n9yNvc

"Dr Dolittle i jego zwierzeta"
Doktor Dolittle, główny bohater powieści, jest lekarzem. Pewnego dnia pojawia się w jego domu Karmiciel Kotów, który ze względu na ogromną miłość Doktora do zwierząt, namawia go, żeby zamiast ludzi, zaczął leczyć zwierzęta. Przysłuchująca się ich rozmowie papuga Polinezja postanawia nauczyć Doktora języka zwierząt. Doktor zachwycony możliwością porozumiewania się ze swoimi podopiecznymi zaczyna zgłębiać ich język.

Teatr Małego Widza http://bit.ly/2nsdmrC

"Bossa noga" 
Wakacje nie w wakacje? Dlaczego nie! Jeśli tęsknicie za słońcem, morzem, plażą i egzotycznymi dźwiękami, wcale nie musicie daleko jechać. Gorący i słoneczny koncert BOSSA NOGA to niesamowite spotkanie z dalekimi tropikami. Kuba, Brazylia, Hawaje - przeniesiemy się w świat wakacyjnych rytmów, przy których nogi same rwą się do tańca. Na scenie troje muzyków - polskich hawajczyków, bębny, balafony, harmonijki i harmony, ukulela, guira, marakasy.

„Rozplatanie tęczy”
To zaproszenie do zabawy z wodą i kolorami. To próba zanurzenia się w dziecięcej wyobraźni - chęć zrozumienia tego nieuchwytnego, a zarazem prawdziwego sposobu postrzegania świata, który zdaje się być zarezerwowany tylko dla najnajmłodszych. Spektakl tworzą obrazy, muzyka, rytm i gest - słowa schodzą tu na dalszy plan.

"Cztery pory roku"  
„Cztery pory roku” to piękny, poetycki spektakl, który za pomocą tańca, obrazu i muzyki granej na żywo opowiada o tym, co najbardziej niesamowite i magiczne w otaczającym nas świecie – o przyrodzie. O jej rytmie, o tym jak się zmienia, ile ma barw i odcieni,  i wreszcie, ile emocji wywołują te wszystkie zjawiskowe momenty, kiedy pory roku są najpełniejsze i zarazem najpiękniejsze.

Teatr Baj http://bit.ly/2nsjuk1

"Tymoteusz wśród ptaków"

Spektakl opowiada o sympatycznym Misiu Tymoteuszu i przygodzie, która przydarza mu się wiosną, kiedy postanawia zaopiekować się … jajkiem. To naprawdę trudne zadanie dla misia – uczy się podpatrując ptaki, angażuje też w sprawę swojego Tatę. Starają się jak najlepiej wywiązać z przyjętego obowiązku.

Teatr Syrena http://bit.ly/2ooOKxE

"Alicja w Krainie Czarów"
"Alicja w Krainie Czarów” w Teatrze Syrena to spektakl złożony ze zjawiskowych obrazów, wykorzystujący różnorodne gatunki teatralne i muzyczne  (muzykę do przedstawienia skomponowała Gaba Kulka, bazujący na surrealistycznym  poczuciu humoru, inspirowany filmami Tima Burtona i jedną z najsłynniejszych książek obrazkowych XX wieku – „Tam, gdzie żyją dzikie stwory” Maurice’a Sendaka.

Teatr Niewielki http://bit.ly/2nn6SZL

"Raz, dwa, trzy"
“Jeden jeż jadł jabłko”… Bardzo fajnie, ale co potem zrobił z ogryzkiem?
“Trzy tygrysy tupały tup, tup”… Ale czy tygrysy nie powinny raczej się skradać na paluszkach?
“Pięć prosiaczków potłukło się prawie”… Czy były to bardzo niegrzeczne prosiaczki, skoro się tłukły?

 "A co to?"
Spektakl "A co to?" odwołuje się do dziecięcej potrzeby odkrywania świata. Jest serią nieustannych przyjemnych niespodzianek, a przecież maluchy tak je lubią! Oddziałuje na wszystkie zmysły - nie tylko wzrok i słuch, ale i dotyk, a nawet… węch. 

Teatr Guliwer http://bit.ly/2nEr3EE

"Planeta football"
Spektakl opowiada o fenomenie piłki nożnej jako zjawisku sportowym i kulturowym. Autor przedstawienia – Marek Zákostelecký poprzez postać odkrywającego Ziemię kosmity próbuje zgłębić tajemnicę footballu, opowiada o regułach gry, kibicach i historii piłki a jednocześnie żartuje z footballowego szaleństwa. 

"Podróż na 14 łap"  
Przedstawienie jest pełną dowcipu opowieścią drogi w poszukiwaniu domu bezpiecznego i wolnego od uprzedzeń.

"Obcy w lesie"
„Obcy w lesie” to niezwykle mądra i pouczająca historia dla dzieci, ale nie tylko... Bo któż z nas nie jest czasem „Obcym”, który jest nowy albo „Rudym”, który rzuca podejrzenia, jest nieufny i boi się nowego. Czasem tak łatwo pomylić się w osądzie. Czasem ktoś nowy niekoniecznie musi być tym „złym”, który do nas nie pasuje. Opowieść jest piękną lekcją tolerancji. 

WROCŁAW

Teatr Lalek http://bit.ly/2n8QR7G

"Co Krokodyl jada na obiad"
Jarosław Kilian sięgnął do tradycji baśni, które nie tylko bawią, ale i uczą, i zaadaptował na scenę dwie z nich. Bajarz - szaman przenosi widzów do początków świata i zjawisk przyrody. Opowieść, którą snuje, sprawia, że rzeźby Józefa Wilkonia ożywają, a najmłodsi spotykają Słoniątko o nieposkromionej ciekawości, które koniecznie chce się dowiedzieć, co krokodyl jada na obiad i poznają historię Kota, który zawsze chadza własnymi drogami.

"BrzUCHO"
To spektakl zabierający dzieci i ich rodziców do świata stwarzanego w rytmie bijącego serca, pełen ruchu i nieustannych zaskoczeń. To powrót do przestrzeni, z której wszyscy się wywodzimy, poszukiwanie przeżyć wspólnych nam i naszym dzieciom.

"Och Emil"
Zabawny spektakl na motywach uwielbianej przez dzieci powieści Astrid Lindgren "Emil ze Smalandii". Tytułowy bohater, energiczny i nieco niesforny mały chłopiec, nieustannie zaskakuje rodziców swoimi pomysłami. Chciałby zostać chlubą rodziny, "kimś najważniejszym na świecie", ale nie jest jeszcze pewien, kim: żołnierzem, szybkobiegaczem, wszystkozjadaczem... a może lekarzem? Na szczęście sprytni rodzice potrafią odpowiednio wykorzystać niespożytą energię malca, tłumacząc mu, że każda wielka kariera zaczyna się w szkole.

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka http://bit.ly/2mI2p6C

"Pies i kot"
„Pies i kot” to napisana staropolskim wierszem baśń, która jest okazją do poznania ciekawych form teatru: teatru dramatycznego, pantomimy i teatru lalek. Twórcami spektaklu są aktorzy, którzy świetnie opanowali technikę przekazywania treści niewerbalnych za pomocą ciała.

"Skąd się biorą kolory"
To interaktywny spektakl dla najmłodszych widzów. Opowiada o Ogrodniczce, która do swojego ponurego i szarego ogrodu chciałaby wprowadzić barwy. Jej Przyjaciele, Marchewka i Konewka Fafunia, pomagają dziewczynce zdobyć wymarzone kolory. Razem z dziećmi wypełniają ogród.

"Wspaniała przygoda zająca Teofila"
„Wspaniała przygoda zająca Teofila" jest barwną lalkową opowieścią o nieśmiałości, poszukiwaniu przyjaźni i przełamywaniu własnych ograniczeń.

Do którego teatru chodzicie całą rodziną? Pochwalcie się spektaklami, które widzieliście i możecie polecić innym rodzicom!

Katarzyna Kata

Autor: Katarzyna Kata

Polonistka, mama dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Czyta na akord, praktykuje jogę, a po godzinach zapełnia słoiki przetworami. Stroni od telewizji, woli radio i reportaże.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę