Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły WIELKANOC - TRADYCJE I SYMBOLE

WIELKANOC - TRADYCJE I SYMBOLE

CZYLI O ZAJĄCZKU WIELKANOCNYM SŁÓW KILKA 

Już za kilka tygodni będziemy obchodzić Wielkanoc. We wszystkich domach zaczną się przygotowania tradycyjnych potraw świątecznych. 

Okres Wielkiej Nocy to czas zwiastujący wiosnę poprzedzony porządkami, robieniem palmy wielkanocnej, malowaniem przez dzieci pisanek. Symbolem jest baranek często pieczony przy asyscie najmłodszych w rodzinnej atmosferze. Nie ma też chyba dziecka, które nie lubiłoby lanego poniedziałku, kiedy to każdy - mały czy duży - może bezkarnie wylewać litry wody na siebie. Dlaczego więc dzieciom kojarzy się ten czas z zajączkiem? Jak do tego doszło, skoro te milutkie zwierzątko jest związane z pogańską tradycją? Przyjrzyjmy się bliżej tematowi. 

Według wierzeń przedchrześcijańskich zwierzę te było wykorzystywane w rytuałach płodności, a więc oznaczał dobrobyt. Zresztą nazwa świąt również ma swoje korzenie w innej religii, od anglosaskiej bogini wiosny Eostre, dlatego zapewne celebrujemy je właśnie o tej porze roku.

W Polsce wśród chłopów zajączek wielkanocny uważany był za symbol płodności czy witalności. Jeśli ktoś miał przy sobie amulet z nóżek czy uszu tego zwierzęcia, mógł liczyć na szczęście. Ze względu jednak na swoje powiazanie z płodnością i umiłowaniem nocnego życia, niegdyś uznano go również za symbol kobieto i kobiecości, stąd Kościół niechętnie uznaje go za symbol Wielkanocy, woli mówić o baranku, gdyż Jan Chrzciciel nazwał Barankiem Bożym Jezusa. Mamy tutaj więc zderzenie sacrum z profanum.

Prezenty, szukanie zajączka – to, co dzieci lubią najbardziej

Z roku na rok zwyczaj wręczania prezentów przez zajączka wielkanocnego jest coraz bardziej popularny. Warto więc już teraz pomyśleć o kupnie stroju, w którym rodzic lub ktoś znajomy może zaprezentować się przed dziećmi. Wszystko po to, aby sprawić im przyjemność i aby poczuły ducha świąt. Tak ubrani możecie przynieść drobne prezenty czy słodycze najmłodszym domownikom albo po prostu zostawić je w ogrodzie. Tego rodzaju usługi oferuje mixparty.pl, gdzie każdy, kto lubi poczuć atmosferę świąt, karnawału znajdzie coś dla siebie. Mixparty specjalizuje się w sprzedaży strojów zwierząt lub okolicznościowych, w tym właśnie zająca.     

Do naszego kraju tradycja z zajączkiem wielkanocnym przybyła z Niemiec, jednak nie cała Polska obchodzi ten zwyczaj. Najczęściej obserwujemy go na Śląsku czy w Wielkopolsce. Niewielkie upominki oraz słodkości są wrzucane dzieciom do koszyków wielkanocnych wyścielanych słomą lub pociętymi serwetkami. Gdy rano się przebudzą, mogą już zacząć szukać w swoich „gniazdach” niespodzianek.

A jakie zwyczaje w tym czasie panują u Was? Koniecznie napiszcie, jak spędzacie święta ze swoimi dziećmi.              

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę