Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK JEST SPOKO

WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK JEST SPOKO

CZYLI WYBIERAMY SIĘ DO BIBLIOTEKIPo co chodzić do bilioteki?

Biblioteka obecnie to coś więcej, niż tylko miejsce, w którym znajdziemy szereg półek z książkami do wypożyczenia. Biblioteki rozszerzają swoją działalność o wiele ciekawych - przeważnie nieodpłatnych – zajęć:

  • ​organizują różne warsztaty dla małych i dużych czytelników,
  • zapraszają na wernisaże wystaw, spotkania autorskie, gościnne występy przyjezdnych teatrów,
  • dla seniorów znajdziemy kursy obsługi komputera,
  • dla przedszkolaków czytanie na dywanie,
  • dla starszych dzieciaków kółka zainteresowań.

Wypożyczalnie otwierają się na potrzeby mieszkańców tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie i skorzystać z ich bogatej oferty. Przekształcają się powoli w takie swoiste centra kultury, które tętnią życiem, promują wydarzenia artystyczne w szerokim zakresie i organizują zajęcia popołudniami zarówno dzieciom, jak i starszym pokoleniom.

A co my możemy zrobić dla biblioteki? Otóż warto śledzić wybory do Budżetu Obywatelskiego, w którym mieszkańcy danego miasta mogą w głosowaniu wspierać wartościowe projekty lokalne. Niejednokrotnie o głosy proszą poszczególne filie biblioteczne. Jest o co walczyć, bo taki dofinansowany projekt zaowocuje w efekcie wieloma profitami: np. większą liczbą nowości wydawniczych, częstszymi spotkaniami autorskimi, odświeżeniem księgozbioru, wzbogaceniem oferty wypożyczalni. A jak zabraknie nam jakiejś istotnej książki, to możemy napisać dezyderat (z niem.: życzenie, postulat) i wysoce prawdopodobne, że niebawem wskazana książka zagości na półce.

Kolejną wspaniałą inicjatywą, jest możliwość dostarczenia książki do domu czytelnikowi, który jest chory, w starszym wieku i generalnie ma problem z dotarciem do budynku biblioteki. Bibliotekarze stają na wysokości zadania i pomagają czytelnikom nie tracić kontaktu z literaturą.

Warto zaglądać do bibliotek! Tak wiele się w nich dzieje, że szkoda aby omijał nas taki kawał kulturalnego życia. Napiszcie, co ciekawego się dzieje w Waszych bibliotekach.

Katarzyna Kata

Autor: Katarzyna Kata

Polonistka, mama dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Czyta na akord, praktykuje jogę, a po godzinach zapełnia słoiki przetworami. Stroni od telewizji, woli radio i reportaże.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę