Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły ZABAWKI DREWNIANE CZY PLASTIKOWE - KTÓRE WYBRAĆ?

ZABAWKI DREWNIANE CZY PLASTIKOWE - KTÓRE WYBRAĆ?

Wybór pomiędzy zabawkami plastikowymi a drewnianymi od zawsze wywołuje w nas pewien konflikt. Która zabawka będzie odpowiedniejsza dla dziecka? Z której bardziej będzie się cieszyło i nauczy się dzięki niej więcej? Co wybrać – drewno czy plastik? Jeżeli nadal nie wiesz, jaką zabawkę podarować dziecku? – idealnie trafiłeś! My porównujemy oba rozwiązania i sprawdzamy, które są najbardziej odpowiednie dla maluchów.

Zabawka plastikowa czy drewniana?

Zabawki drewniane dla większości rodziców wydają się być bardziej wartościowe. Kojarzą im się ze światem ich dzieciństwa, porządnym wykonaniem, pewnym sentymentem, ale też i z dobrą jakością – zauważa specjalista z linkbaby.pl. – Z kolei plastik przywodzi na myśl mniej pozytywne skojarzenia – skłonni jesteśmy mówić tutaj o kiczu i tandecie, stąd plastikowe zabawki wydają nam się być mniej cenne niż ich drewniane odpowiedniki.

A jak jest w rzeczywistości? Warto zastanowić się nad samą formą zabawki. Te drewniane zazwyczaj przedstawiają mniej dokładne i konkretne postacie czy kształty – to z kolei daje naszemu maluchowi większe pole dla jego wyobraźni i fantazji. Taka drewniana zabawka może być wszystkim – samochodem policyjnym, odrzutowcem, helikopterem czy jakimkolwiek innym pojazdem. Dziecko może tutaj uwolnić swoją kreatywność i stworzyć swój własny, indywidualny świat zabawy.

Z kolei plastikowe zabawki są bardzo konkretne – jeżeli kupujemy wóz strażacki, to jest to wóz strażacki i trudno tutaj o jakiekolwiek inne interpretacje. Jednak nie można stwierdzić, że plastikowe zabawki przez to nie rozwijają kreatywności naszego dziecka. Spora ich część zazwyczaj uczy właśnie poprzez zabawę, więc nie można odmówić im ich edukacyjnego charakteru.

Dlaczego warto kupić zabawkę drewnianą?

Jeżeli zastanawiamy się nad kupnem zabawki drewnianej, to pierwszą rzeczą, o której warto pomyśleć, jest bezpieczeństwo naszego dziecka – podkreśla ekspert z linkbaby.pl. – Drewno z pewnością jest porządnym materiałem, dlatego zabawki z niego wykonane cieszą się ostatnio taką popularnością. Spora część osób uważa, że zabawka drewniana jest lepsza od plastikowej ze względu na walory estetyczne i że kupowanie dziecku zabawek drewnianych wyrabia w nim pewien gust i poczucie smaku już od najmłodszych lat.

Czy dziecko bawiące się zabawką plastikową będzie mieć gorszy gust? Oczywiście, że nie. Większość z nas, gdy była mała, bawiła się wyłącznie zabawkami plastikowymi i nie wypaczyło to naszego poczucia smaku oraz gustu.

Zabawki drewniane a plastikowe

Z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie odpowiedniego kompromisu. Warto na początek zadać sobie pytanie, czym nasze dziecko się interesuje, jakie są jego preferencje i zainteresowania. Następnie, w zależności od tego, co uda nam się ustalić, wybrać zabawkę dopasowaną do malucha. Zarówno zabawki drewniane, jak i plastikowe mają mnóstwo zalet.

Wystarczy wspomnieć chociażby o klockach – czy te drewniane, czy te plastikowe – oba rozwiązania mają dużo plusów. Klocki pozwalają rozwinąć odpowiednią motorykę dziecka, a także wpłynąć na jego kreatywność i rozwój wyobraźni. Bez względu na to, czy będą to drewniane czy plastikowe klocki – obie opcje mają sporo zalet.

Przede wszystkim, przy wyborze zabawek warto kierować się tym, co interesuje naszą pociechę. Jeżeli lubi zabawki plastikowe – warto jej je kupować, nawet jeżeli niekoniecznie uważamy te zabawki za odpowiednie. Dziecko musi mieć poczucie, że jego zainteresowania i wybory są dla nas ważne, co pozwoli mu rozwinąć pewność siebie. Nie znaczy to jednak, że nie możemy naszemu maluchowi kupić drewnianej zabawki – dobrze jest pokazać, że są też inne rozwiązania i różne możliwości.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę