Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły ZABAWKI ROZWIJAJĄCE MOTORYKĘ - KTÓRE Z NICH WARTO WZIĄĆ POD UWAGĘ?

ZABAWKI ROZWIJAJĄCE MOTORYKĘ - KTÓRE Z NICH WARTO WZIĄĆ POD UWAGĘ?


Rozwój dziecka jest bardzo ważny. W dużej mierze odbywa się poprzez zabawę. Nauka mowy, wykonywania prostych czynności, chodzenia i innych umiejętności rozpoczyna się właśnie od zabawy oraz naśladowania starszych. Dzięki temu najmłodsi mogą prawidłowo przechodzić przez kolejne etapy rozwoju. Bardzo ważna w tym procesie jest motoryka. Warto zadbać, by dzieci mogły dużo ćwiczyć, biegać oraz bawić się za pomocą zabawek, które będą wspierać ich rozwój ruchowy.

Zabawa na świeżym powietrzu

Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Zwłaszcza w ciepłe dni ciężko zabrać je z powrotem do domu. Nie ma się co dziwić, w końcu po lecie następuje jesień i zima, a wówczas zabawa na zewnątrz może być ograniczona. W celu najlepszego wykorzystania tego czasu warto zadbać, aby dziecko miało czym bawić się na swoim podwórku lub placu zabaw.

Niezbędne jest, aby zabawki te miały korzystny wpływ na rozwój ruchowy i intelektualny dziecka, a także na nawiązywanie relacji z innymi dziećmi. Zabawa w ruchu, na świeżym powietrzu wraz z przyjaciółmi, to nieodłączny element zdrowo przebiegającego rozwoju. Jakie zabawki wybrać jednak, by dziecko dobrze się bawiło i rozwijało, a jednocześnie było bezpieczne?

Mini plac zabaw

Dobrym pomysłem na stworzenie idealnego miejsca zabaw dla dzieci będzie inwestycja w zabawki podobne o tych, które można znaleźć na placach zabaw:

  • domki ogrodowe,
  • stoliki wraz z ławkami
  • oraz zjeżdżalnie

będą korzystnie wpływały na wyobraźnie dziecka. Ponadto dadzą możliwość do wspaniałej zabaw ruchowej zarówno z przyjaciółmi, jak i w pojedynkę. Na podwórku świetnie sprawdza się także wszelkiego rodzaju huśtawki oraz bujaki. Pozwolą one na lepsze wykształcenie równowagi oraz pozwolą na nabycie koordynacji ruchowej. Ma to niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. Ponadto zabawki na podwórko to świetny pomysł na oderwanie dzieci od telewizora, komputera i tabletu, a to z pewnością odbije się korzystnie na zdrowiu dziecka.

Bezpieczny basen i podwórkowe propozycje

Podczas cieplejszych dni doskonale sprawdzą się także przydomowe baseny, miniaturowe zjeżdżalnie oraz inne gry i zabawy z udziałem wody. Jest to dobra metoda, by zaznajomić dzieci z wodą, tak aby się jej nie bały. Może to być doskonały wstęp do nauki pływania. Ponadto dzieci ciągnie do wody, ze względu na to często organizują one takie zabawy na własną rękę. Nie tylko może to prowadzić do powstania bałaganu, ale czasem może być nawet niebezpieczne.

Ze względu na to, lepiej zainwestować w bezpieczne zabawki na dwór. Pozwolą one nie tylko na niesamowitą zabawę, ale i na rozwijanie kolejnych umiejętności u najmłodszych. Dzieci z pewnością będą zadowolone z takiej zabawki, a rodzice będą spokojni o ich bezpieczeństwo.

Inne zabawki

Oczywiście są to tylko niektóre z propozycji, na jakie mogą zdecydować się rodzice. Świetnym rozwiązaniem na naukę motoryki oraz poprawę koordynacji ruchowej jest, chociażby piaskownica. W końcu lepienie babek i zamków z piasku wymaga dokładności oraz precyzji. Wówczas nieświadome dzieci, podczas zabawy uczą się tak trudnych czynności. Dobrym pomysłem na ćwiczenie równowagi, jeszcze zanim dziecko uczy się jeździć na rowerze, jest jeździk. Polepsza on umiejętności utrzymania równowagi i koordynację ruchową. Jednocześnie jest genialnym sposobem na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem.

Ćwiczenie motoryki w domu, czyli zabawki na biegunach

Niestety pogoda nie zawsze rozpieszcza i wówczas szaleństwa na podwórku odpadają. Dlatego na zimne i deszczowy dni dobrym rozwiązaniem będzie bujak na biegunach. Nie musi być to oczywiście konik. Na rynku dostępny jest tak szeroki wybór zabawek na biegunach, że każde dziecko może znaleźć swoje ulubione zwierzątko. Wystarczy rozejrzeć się i uświadomić sobie jak dużo odmian tej zabawki proponują sklepy: https://zabawkaiwyprawka.pl/zabawki/konie-na-biegunach-bujaki. Takie akcesorium będzie genialnym substytutem dla podwórkowych zabawek na deszczowe dni. Ponadto doskonale sprawdzi się w czasie choroby, kiedy maluch nie może wychodzić na zewnątrz.

Obecnie na rynku jest tak szeroki wybór zabawek, że na pewno niektóre z nich z powodzeniem zainteresują dzieci. Dlatego warto zabrać je na dwór i czas spędzony przy tablecie, zastąpić wspólną aktywnością.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę