Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Artykuły ZAKOPANE Z DZIEĆMI

ZAKOPANE Z DZIEĆMI

CZYLI 9 ATRAKCJI, Z KTÓRYCH WARTO SKORZYSTAĆ PODCZAS FERII W TEJ OKOLICY.

Zakopanego chyba nikomu nie musimy przedstawiać. Zarówno w lecie jak i w zimie można w nim znaleźć wiele atrakcji dla siebie, dla rodziny, czy dla dzieci.  

Co jest takiego ciekawego w Zakopanem? 

To niewielkie miasteczko przyciąga niezmiennie rzesze sympatyków ceniących:
górskie wyprawy, jazdę na nartach, snowboardzie, kuligi, górskie powietrze, góralski klimat i jedzenie, bliskość term i parków wodnych, bogate zaplecze kulturalne oraz Krupówki.

Dzisiaj przyjrzymy się Zakopanem i jego najbliższej okolicy pod kątem ciekawych miejsc dla rodzin z dziećmi planującymi wyjazd w tamte rejony na ferie zimowe.  Znajdziecie tutaj listę pomysłów na  aktywne spędzenie tego czasu. Nie zabraknie także propozycji związanych z odpoczynkiem i relaksem.

Sporty górskie

Zaczniemy od sportu i rekreacji. Jeśli marzy wam się kurs jazdy na: nartach, snowboardzie, snowbladzie lub na biegówkach w wersji: indywidualnej lub grupowej, dla dorosłych bądź dla dzieci, zajrzyjcie na stronę którejś ze szkół narciarskich: „Strama”„Hski”, czy  „Jerry”. Szkoły te tematyką górskich sportów zimowych zajmują się kompleksowo. Co ważne dla rodzin z dziećmi, to fakt, że zajmują się również nauką najmłodszych adeptów górskich sportów zimowych.

Zakopane i okolica to wiele różnorodnych stoków narciarskich. Różnią się między sobą stopniem trudności zjazdów, jednak większość z nich jest przygotowana na przyjęcie dzieciaków. Oto lista głównych stoków. Przy bardziej oddalonych stokach znajdziecie informację o odległości od Zakopanego:

•    Kasprowy Wierch
•    Nosal Zakopane
•    Harenda Zakopane
•    Polana Szymoszkowa
•    Suche – ok. 10km
•    Witów – ok. 14km
•    Małe Ciche – ok. 13km
•    Rusiński Wierch – ok. 18km
•    Jurgów – ok. 20km
•    Koziniec – ok. 20km
•    Kotelnica Białczańska - ok. 24km
•    Litwinka – ok. 25km

Jak już jesteśmy przy temtach sportów zimowych, warto przypomnieć o Wielkiej Krokwi, największej skoczni narciarskiej w Zakopanem. Sam widok z dołu na skocznię jest imponujący, ale dopiero wjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt jest niesamowitym przeżyciem, szczególnie dla dzieci. Widok znad rozbiegu sprawia, że każdy może na chwilę wejść w skórę zawodników tuż przed skokiem.
Dodatkowo,  pod Wielką Krokwią, powstał właśnie największy lodowy labirynt w Polsce. Labiryntowe korytarze liczą kilkaset metrów, a tuż obok znajduje się śnieżny zamek. W związku z przyjazną zimową aurą, jest nadzieja, że budowla utrzyma się przez całe ferie zimowe, a może i jeszcze dłużej.

REGENERACJA, RELAKS, TERMY

Gdy już zażyjecie zdrowej dawki ruchu i jedyne, o czym będziecie marzyć, to odpoczynek i relaks, możecie wybrać się do term. Jest to znakomity sposób na rodzinną zabawę i zregenerowanie sił. Znajdziecie kilka takich obiektów w pobliżu Zakopanego:

Aquapark Zakopane – jest to fantastyczny kompleks z masą różnistych atrakcji takich jak.: sauny, baseny termalne, jacuzzi, dla dzieci wiele zjeżdżalni, brodziki. Dodatkową zaletą jest kręgielnia, aquabar oraz możliwość udziału w lekcjach pływania. W obiekcie znajduje się również sala zabaw dla dzieciaków.

Termy Bukovina ok. 15km – możecie tu skorzystać z kąpieli termalnych, hydromasaży, sauny fińskiej, masaży, strefy Wellness oraz specjalnych beczek do schładzania. Natomiast w niedzielę w godz.: 10.00-12.00 ratownicy uczą najmłodsze dzieci nurkowania.

Termy Szaflary ok. 15km – poza basenami i saunami, możemy tu spotkać takie atrakcje jak: dźwiękoterapia w strefie wypoczynkowej, wytwornica lodu do nacierania ciała przy prysznicu wrażeń, beczka do schładzania po wyjściu z sauny. Dla chętnych organizatorzy proponują naukę pływania dla dzieci z doskonaleniem wyuczonych technik pływackich.

Park Wodny Bania ok. 24km -  tutaj do odwiedzin zachęcają nas: sauna fińska, łaźnia parowa, grota kamienna, sauna stara góralska, ruska bania. Znajdziemy tu również lunch bar adresowany dla  całej rodziny.

Termy Chochołowskie ok. 17km - ten ostatni obiekt jest wyposażony m. in. w beczki i basen termalny, grotę solną, baseny wewnętrzne i zewnętrzne, saunę suchą, baseny whirpool. Znajdziemy tam również restaurację, do której przylega sala zabaw, dzięki czemu rodzice mogą spokojnie dokończyć posiłek, a dzieciaki pobawić się w środowisku innym, niż wodne.

LODOWISKO

Po relaksującym pobycie w termach, można wybrać się całą rodziną na łyżwy.  W centrum Zakopanego, tuż przy Krupówkach znajduje się ogromne (600m2) sztuczne lodowiskoTatra Ice. Można na nim jeździć na swoich łyżwach, jak też istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu.

W Zakopanem znajdziemy jeszcze kilka innych lodowisk: Lodowisko Tafla znajdujące się na ul. Nowotarskiej 27, oferujące oprócz rekreacji również piękny widok na panoramę Tatr.  Największe na Podhalu lodowisko COS mieści się na ul. Bronisława Czecha 1. Następnie na ul. Grunwaldzkiej przy Zespole Szkół Hotelarskich  znajdziemy lodowisko Domino.

JAZDA KONNA

Jeśli nie lodowisko, to może ... stajnia?
W Zakopanem – Kościelisku znajdziemy Stajnię Konsul, gdzie dzieci uczą się tego, jak postępować z koniem, poznają zasady bezpieczeństwa ważne podczas kontaktu z tym zwierzęciem. Mogą karmić, poić, czesać konie, uczą się także elementów jazdy konnej poprzez zabawę z wykorzystaniem sprzętu jeździeckiego. Zajęcia są prowadzone na bezpiecznych i wyszkolonych kucach przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską.
Możemy spotkać się także z ofertą półkolonii zimowych w siodle w Stajni Iskra, gdzie w krytej hali dzieciaki uczą się jeździć konno i poznają ciekawostki dotyczące końskiej natury oraz mogą opiekować się swoimi podopiecznymi.

MUZEA, GALERIE, ZABYTKOWE CHATY

100 lat temu, Zakopane było uważane za stolicę kulturalną Polski, w związku z tym do dziś, okolica ta ma bogate zaplecze literacko-artystyczne i zapewnia nam wiele interesujących miejsc do zwiedzania. Są to między innymi: Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi “Koliba”, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Galeria Sztuki XX w. w Wilii Oksza, Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Karola Szymanowskiego, Dom Rodzinny Jana Sabały, Muzeum Kasprowicza, Muzeum Kornela Makuszyńskiego.
Dla dzieciaków niebywałą atrakcją może być wizyta w Muzeum Misiów Pluszowych na ul. Kościuszki 8, gdzie poznają historię pluszaków oraz zobaczą misie ludzkich rozmiarów. Natomiast  spacerując Aleją 3 Maja  napotkacie Dom do Góry Nogami, który jest ciekawą konstrukcję architektoniczną. 

KULIGI, PSIE ZAPRZĘGI, SKUTERY ŚNIEŻNE

Jak zima, śnieg, ferie, narty, Zakopane, to nie możemy zapomnieć o czym? Oczywiście o kuligach! Gdzie będzie lepszy kulig niż w górach?  Co ważne przy tym temacie, to istnienie bazy kuligów na stronie internetowej: https://www.kuligi.eu/, gdzie można odnaleźć odpowiadający nam termin i zarezerwować miejsce i kupić bilet przez Internet. Ułatwiajcie sobie życie i korzystajcie z takich pomocnych rozwiązań.

Świetnym sposobem na spędzenie popołudnia mogą być wyprawy skuterami oraz rakietami śnieżnymi, oferty takich wypraw znajdziecie poniżej:

SNOWDO http://bit.ly/2kWLbhl
SNOWCAT http://bit.ly/2jzWyip
• SNOW SAFARI http://bit.ly/2jzWyip 

Kolejną alternatywą jest przejażdżka psim zaprzęgiem, kilka propozycji tutaj:

PSIE ZAPRZĘGI http://bit.ly/2kZFf6t
FUNDOG http://bit.ly/2jzVrzg 

NIezapomnianym przeżyciem może być również przejazd pojazdem gąsienicowym http://bit.ly/2k2TMAw.

SNOW ZABAWA ZAKOPANE to zimowy park rozrywki, znajdujący się na Gubałówce w Zakopanem. Zimowe atrakcje czekają na dzieci, młodzież i dorosłych. Na wielbicieli śnieżnego puchu czeka: tor saneczkowy, tor snowtubingowy, jazda za skuterem na wypełnionych powietrzem kołach, miniskutery śnieżne dla dzieci i wiele innych atrakcji. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: http://bit.ly/2jzYPKn

Bawialnie jako alternatywa na zabawę przy niesprzyjającej pogodzie

Na mapie Zakopanem trafimy też na salę zabaw MAŁPI GAJ. Gdy pomysły nam się skończą, pogoda nie do końca będzie nam odpowiadać, a my będziemy zmęczeni licznymi atrakcjami i aktywnościami, zawsze możemy tam się zgłosić z dziećmi i odsapnąć od nadmiaru wrażeń.

Restauracje

Gdy zgłodniejecie, to na pewno znajdziecie coś interesującego dla siebie, ponieważ baza gastronomiczna w Zakopanem jest bardzo szeroka. Spośród wielu restauracji, można trafić również na te, które dysponują kącikiem dla dzieci. Jest to na przykład Restauracja Zakopiańska, w której jest kącik dziecięcy z prawdziwego zdarzenia oraz dziecięce menu. Przyjaznością i otwartością na najmłodszych gości cechuje się też Restauracja Ziębówka, położona u stóp Tatr Zachodnich, między Doliną Kościeliską a Chochołowską. Utrzymana jest ona w tradycyjnym zakopiańskim stylu, położona z dala od zgiełku, do tego piec kaflowy wewnątrz obiektu i gadżety dla najmłodszych.

Które miejsca z naszej listy odwiedziliście? Co jeszcze Waszym zdaniem powinno znaleść się na tej liście? Pomóżcie nam stworzyć listę miejsc przyjaznych dzieciom w Zakopanem i okolicy.

Katarzyna Kata

Autor: Katarzyna Kata

Polonistka, mama dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Czyta na akord, praktykuje jogę, a po godzinach zapełnia słoiki przetworami. Stroni od telewizji, woli radio i reportaże.

 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę