Szukaj
Aktualnie jesteś: Strona główna Wydarzenia Kultura Zanim powstalo miasto. Początki Radomia. Wystawa

To wydarzenie już się zakończyło, wróć na listę wydarzeń

Zanim powstalo miasto. Początki Radomia. Wystawa

ikona Data wydarzenia: 2017-04-26 - 2017-12-31

ikona Adres:

Rynek 4/5, Radom

ikona Cena: 5 zł/dziecko

ikona Strona internetowa: http://www.muzeum.edu.pl/index.php/main/page/pg_flink/zanim-powstalo-miasto-poczatki-radomia/idpage/149

Ekspozycja stała prezentowana w domach Gąski i Esterki, jest rozszerzoną wersją wystawy archeologicznej pokazywanej w 2013 roku, wzbogaconą o nowe obiekty archeologiczne. Wystawa powstała na potrzeby szkolnego programu edukacyjnego, w którym historia miasta i regionu zajmuje ważne miejsce. Jednocześnie dobrze się wpisuje w obchody 650. lecia lokacji „Nowego Radomia” na prawie magdeburskim, gdyż jednym z poruszanych tematów jest nieznany do niedawna epizod historii miasta, mianowicie istnienie na terenie dawnego grodu dużego ośrodka mieszkalnego, będącego gospodarczym zapleczem dla radomskiego zamku.

Wystawa udowadnia, że Radom istniał na długo przed lokacją z 1364 roku, i miał się wcale dobrzea!

Głównym bohaterem opowiadanej na ekspozycji historii jest średniowieczny kompleks osadniczy  w dolinie Mlecznej, początkami sięgający końca IX wieku, kiedy to gród rozkwitał w państwie Piastów, a następnie – w zmienionej funkcji – jeszcze prężniej rozwijający się, był ważnym ośrodkiem w państwie Jagiellonów. Na wystawie ukazujemy więc ponad 6 wieków historii Radomia.

 

  • Zamów produkt:
  • Zgłoś błąd: 
Wydarzenie dodano: 2017-04-25 22:35:40, wyświetleń: 552
 
Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę